TwitterFacebook

Łomżyńscy policjanci edukują kierowców [FOTO]

Policjanci z Łomży biorą udział w europejskich działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa. W ramach dzisiejszego Europejskiego Dnia Bez Wypadków Śmiertelnych na Drodze prowadzona jest akcja pod nazwą „EDWARD”. Skierowana jest ona do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też dzisiaj policja działa w formie informacyjno-prewencyjnej i nie wystawia mandatów.

Działamy w kierunku informacji, edukacji i uświadomienia tych zagrożeń, które powodują kierowcy i jeżeli ujawnimy wykroczenie w ruchu drogowym, to dajemy kierowcy alternatywę – albo mandat karny, albo czynności związane bezpośrednio z bezpieczeństwem i eliminowaniem szkód tych zdarzeń czyli np. krótki kurs udzielania pierwszej pomocy – mówi komisarz Hubert Bogut naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Łomżyńscy policjanci działają przy szkole w Marianowie przy Drodze Rrajowej nr 61. Wybrano akurat te miejsce z uwagi na grupę młodych osób, które uczęszczają do szkoły. – Jest to młodzież, która dopiero została kierowcami, albo część z tych młodych ludzi dopiero nimi będzie, w związku z tym jest to najlepsza grupa, aby uświadomić im już od samego początku, że to bezpieczeństwo leży po stronie właśnie uczestników ruchu drogowego – przekonuje kom. Hubert Bogut.

Uczniowie szkoły z Marianowa wzięli udział w lekcji pierwszej pomocy i obserwowali jak policjanci zatrzymują kierowców między innymi za nadmierną prędkość na drodze. Funkcjonariusze na oczach młodych osób zatrzymali kierowcę, który jechał 173 km/h gdzie dozwolona jest 90 km/h. Kierowcy normalnie groziłby mandat karny, ale w ramach dzisiejszego dnia policjanci przeprowadzili z nim dłuższą rozmowę informacyjną. Czasami takimi pogadankami szybciej dochodzimy do celu niż wystawieniem mandatu karnego. Taka pogaduszka, tym bardziej przy obecności młodzieży może zawstydzi kierującego.

Zatrzymani kierowcy jak i uczniowie mogli skorzystać z symulatora zderzeń, który symuluje zderzenie w twardą przeszkodę przy prędkości około 50 km/h.

To miejsce do przeprowadzenia tej akcji, wybrane zostało z uwagi na to, że Droga Krajowa nr 61, która przebiega przez powiat łomżyński, jest głównym szlakiem komunikacyjnym dla osób podróżujących np. na Mazury, ale też w kierunku granicy polsko-litewskiej. – Mamy tutaj bardzo duży ruch pojazdów, którymi poruszają się osoby zmierzające na wypoczynek na tereny mazurskie, ale również mamy tutaj bardzo duży tranzyt pojazdów ciężarowych, których kierowcy zmierzają do granicy polsko-litewskiej – dodaje kom. Bogut.

Praktycznie codziennie na polskich drogach ginie około 70 osób. Główną przyczyną wypadków jest przekraczanie dozwolonej prędkości. W powiecie łomżyńskim w bieżącym roku zginęło już 7 osób.

Bartosz Święciński

1 komentarz

  1. Obserwator Odpowiedz

    Kierowca dostal mandat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *