RN
TwitterFacebook

Łomżyńska „Weta” gościnna dla uczniów i nauczycieli z Litwy [FOTO]

W Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży gościli uczniowie oraz nauczyciele z Gimnazjum w Ejszyszkach na Litwie. Współpraca obu szkół została nawiązana w październiku ubiegłego roku w ramach realizacji projektu „Razem dla edukacji”, który został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, dzięki pieniądzom przekazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Rodzina Polonijna”.

Celem pobytu polskiej młodzieży z Litwy w Łomży było promowanie postaw patriotycznych poprzez poznawanie historii i kultury Ziemi Łomżyńskiej oraz pogłębienie wiedzy na temat wybitnych Polaków zasłużonych dla regionu i kraju.

Czterodniowe spotkanie obfitowało w wydarzenia o charakterze naukowym i kulturalnym, m. in. warsztaty, wykłady, liczne zajęcia integracyjne, konkursy, ekranizacje filmów historycznych. Uczestnicy wzięli również udział w wystawie „Łomża dawniej i dziś” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Zwiedzili centrum Łomży oraz udali się na Bulwary Nadnarwiańskie, podziwiając wiosenne rozlewiska rzeki.

– Szczególnym wydarzeniem okazała się wycieczka edukacyjno – integracyjna do Warszawy. Prawie połowa młodzieży odwiedziła stolicę Polski po raz pierwszy – zdradziła Marzena Juchniewicz – koordynatorka projektu z Litwy. Uczniowie z niesamowitą uwagą wysłuchali wykładu przewodniczki nt. Łazienek Królewskich oraz chętnie spacerowali zabytkowymi uliczkami Warszawy.

02 kwietnia gości z Litwy przywitała w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży dyrektor Bogumiła Olbryś, Hanka Gałązka – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oddział łomżyński oraz Emilian Kudyba. W części oficjalnej wystąpiły grupy taneczne z „Wety”: Zespół Pieśni i Tańca pod kierunkiem choreograficznym Justyny Wawrzyniak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży orz Małgorzaty Dobkowskiej, grupa breakdance (opieka Iryna Rząsińska, Alina Dąbrowska) oraz wetowskie czirliderki – trenerką którego jest Dorota Siedlecka.

W imieniu braci uczniowskiej gości powitali Edyta Tymińska i Mateusz Stachelek, dedykując im piosenki w wykonaniu uczennic: Klaudii Polakowskiej (przygotowanie pani Aneta Trzeciak – Kowalczyk), Weroniki i Oli – z towarzyszeniem Justyny Szewczyk.

Po części oficjalnej przyszedł czas na lekcję tańca, a następnie na rozgrywki sportowe pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego: Marty Bikowskiej i Pawła Grygo. Zorganizowano tor przeszkód, mecz siatkówki i koszykówki. Był to dobry wstęp do zajęć z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, które poprowadziła Magdalena Budziszewska – koordynatorka projektu z ZSWiO Nr 7 w Łomży.

W programie projektu „Razem dla edukacji” znalazły się również wiosenne warsztaty kulinarne wraz z pokazem musztry kelnerskiej i sztuki barmańskiej, warsztaty pieczenia pizzy i cukiernicze. W organizację zajęć o tematyce kulinarnej zaangażowali się nauczyciele przedmiotów zawodowych – Marta Jankowska, Marta Jackowska, Przemysław Ciuchnicki oraz uczniowie kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.

Uczestnicy projektu kontynuowali również rozpoczętą jesienią pracę nad gazetką okolicznościową na temat współpracy obu szkół. Pomagały im nauczycielki z Gimnazjum w Ejszyszkach: Marzena Juchniewicz, Barbara Spiridenkowa, Anna Walicka, Jolita Ławrukaitienie, Zofia Sokołowska oraz nauczyciele z „Wety” – Iryna Rząsińska i Daniel Dzierżyk.

04 kwietnia goście z Litwy zasiedli na widowni III Gali Uczniów Mistrza Bojanusa. W samych superlatywach wyrażali się o pięknym przedstawieniu dotyczącym czterdziestej rocznicy wyboru Polaka na Papieża Stolicy Apostolskiej. Dyrektor Bogumiła Olbryś przekazała Bojanusa Robertowi Sliżewskiemu – dyrektorowi Gimnazjum w Ejszyszkach jako pamiątkę współpracy obu szkół.

05 kwietnia przyszedł czas pożegnania. Nie zabrakło łez i wzruszenia zarówno wśród kadry pedagogicznej, jak i uczniów. Kolejny – ostatni etap projektu „Razem dla edukacji” już pod koniec maja. Młodzież z „Wety” wyjedzie do najbardziej polskiego miasteczka na Litwie -Ejszyszek.

ZSWiO nr 7 w Łomży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *