TwitterFacebook

Łomżyński akcent na Festiwalu Wisły w Toruniu [FOTO]

Do Łomży powróciła załoga barki Łomżyński Flis, która z międzynarodową flotyllą replik historycznych śródlądowych łodzi i statków, wpłynęła w dniu 14 sierpnia do Torunia. Wodniackie jednostki przybyłe na coroczny Festiwal Wisły, stanowiły oprawę dla imponującej długości 80-metrowej długości tratwy „Flis Obojga Narodów”, której załogę na trasie z Goniądza do Torunia, stanowiła kilkunastoosobowa załoga flisacka, pod komendą znanego w Europie retmana flisackiego Mieczysława Łabęckiego z podkarpackiego Ulanowa. Historyczną tratwę łomżanie mieli okazję zobaczyć w Porcie Łomża pod koniec lipca.

Ta wyjątkowa inicjatywa popularyzowała oraz przypominała wielowiekową tradycję spławiania Biebrzą, Narwią i Wisłą drewna z terenów północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia do Warszawy, Torunia, Bydgoszczy i Gdańska w postaci wolnospławnych tratw kierowanych przez flisaków, lokalnie zwanych na naszych ziemiach orylami. Okazją do przypomnienia tradycji było uczczenie jako podstawy rozwoju i dobrobytu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, 450. rocznicy utworzenia Unii Lubelskiej. Wodniackie jednostki z Polski i Litwy stanowiły również główną atrakcję dla organizatorów III. edycji Festiwalu Wisły w Toruniu, który zgromadził w dniach 14-15. sierpnia na Bulwarze Filadelfijskim kilkuset wystawców oraz wielotysięczne grono turystów i torunian.

Udział pod patronatem prezydenta miasta Łomży w tej historycznej wyprawie jednostki z Łomży, z udziałem kapitanów-sterników Wojciecha Winko i Mariana Czarkowskiego, stał od samego startu w dniu 6 sierpnia pod znakiem drastycznie niskich poziomów Narwi i Wisły. Nie przeszkodziło to jednak załodze w dołączeniu barki na Wiśle do całości ekspedycji. Łomżyński Flis, którego armatorem jest LOT Ziemia Łomżyńska w partnerstwie z MOSIR Łomża, przewiózł również na swoim pokładzie do Torunia prawie 1500 egz. materiałów promujących uroki i atrakcje Ziemi Łomżyńskiej, których całość została rozprowadzona wśród gości festiwalu, w mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej. Szefowie LOT Ziemia Łomżyńska oraz Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej – organizatora Festiwalu Wisły podpisali również list intencyjny w sprawach ramowej współpracy. Realizacja zadania została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta w Łomży.

LOT Ziemia Łomżyńska w szczególny pragnie wyrazić podziękowanie za wsparcie ekspedycji do Torunia dla wieloletniego partnera stowarzyszenia – MOSIR-u Łomża.

tekst i foto: LOT „Ziemia Łomżyńska”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *