TwitterFacebook

Łomżyńskie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości – zainaugurowane [FOTO]

Odpowiedzialność zatryumfowała nad duchem politycznych sporów – mówił wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski na tarasie dworku rodziny Lutosławski, gdzie obecnie mieści się Muzeum Przyrody w Drozdowie, w niedzielny poranek 11 listopada 2018 inaugurując łomżyńskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i wspominając dwóch wielkich ojców niepodległości: Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

Około trzydziestu osób przybyło do Drozdowa by składając kwiaty uczcić jednego z ojców niepodległej Ojczyzny.

Dla nas Polaków czyn zbrojny, który przyniósł wolność miał wymiar szczególny. Po dekadach znaczonych bezowocnymi zrywami powstańczymi okazał się czynem skutecznym. Był skuteczny również w efekcie mądrej akcji dyplomatycznej, a ta stała się możliwa dzięki żywotności i oddziaływaniu polskiej kultury i tradycji patriotycznej – mówił w swoim przemówieniu wicestarosta łomżyński. Przypomniał, że odzyskaną wolność zawdzięczamy tym wszystkim, którzy podejmowali trud zbrojnej walki w Legionach Polskich, w formacjach wojskowych tworzonych w Rosji, w armii polskiej dowodzonej przez generała Józefa Hallera.

Dziś, oddajemy hołd wysiłkowi całego narodu. To dzięki żywej pamięci o naszej wzniosłej historii, którą przekazywano w rodzinie, kościele i szkole, dzięki budzeniu świadomości narodowej przez takie osoby jak Roman Dmowski, ks. Kazimierz Lutosławski, Adam Chętnik, zaangażowaniu łomżyńskich i polskich elit nasz naród przetrwał i w kluczowym momencie dostrzegł swoją szansę i z niej skorzystał – mówił Lech Szabłowski.

A przypominając postacie dwóch wielkich Polaków: Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego wskazał, że ich zaangażowanie symbolizuje uzupełniający się łańcuch działań dyplomatycznych i zbrojnych, które w efekcie dały własną państwowość. Stanowią znak przypominający, iż w decydujących dla losu narodu momentach odpowiedzialność zatryumfowała nad duchem politycznych sporów.

Głos zabrał również Jacek Piorunek, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, który wskazując na szczególny charakter dzisiejszego dnia złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia i kończąc swoje, krótkie przemówienie zaznaczył, że wierzy, że te następne lata niepodległości dla naszej Ojczyzny będą tylko lepsze.

Po zakończonych przemówieniach nastąpił moment składania kwiatów. Parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, wojska, straży pożarnej i harcerzy złożyli kwiaty pod tych tablicą upamiętniająca Romana Dmowskiego.

Natomiast o godz. 11.00 od odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego, która wmurowana jest na ścianie Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło.

JE

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *