RN
TwitterFacebook

Mieszkańcy Łomży czytali „Przedwiośnie” [FOTO]

Ponad 30 mieszkańców Łomży czytało fragmenty „Przedwiośnia” autorstwa Stefana Żeromskiego w ramach siódmej edycji Narodowego Czytania. W akcji od początku bierze udział Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży. W pierwszym roku Narodowe Czytanie promowało 59 bibliotek, teraz robi to już kilka tysięcy.

Czytane były 24 fragmenty książki. W akcji udział wzięli między innymi samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele różnych instytucji czy zwykli mieszkańcy miasta. Były również dwa wejścia grupowe uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 1. – Jest to takie święto książki, święto, które nie tylko promuje czytelnictwo, ale także integruje ludzi. To powód żeby wyjść z domu całymi rodzinami, bo oprócz czytania fragmentów wielkich dzieł literatury polskiej mamy też takie imprezy towarzyszące jak chociażby kiermasz książek, warsztaty edukacyjne, było też podsumowanie konkursu fotograficznego i słodka niespodzianka na koniec – mówi Elżbieta Ziółkowska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Narodowe czytanie to taki wspólny moment kiedy Polacy spotykają się, czytają polską klasykę. Bardzo cieszę się, że mogę w tym aktywnie uczestniczyć – przekonuje Emilian Kudyba z Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych oddział łomżyńsko-ostrołęcki.

Jak mówi Irena Podbielska, która również zgłosiła chęć udziału w akcji, czytanie książek towarzyszy jej praktycznie przez całe życie. – Czytałam książki swoim dzieciom, jak tylko się urodziły. Doszło do tego, że dzieci nie chciały iść spać bez przeczytania im książki. Nie wiedziałam co robić w sytuacji, jak nie miał kto za mnie im czytać kiedy wyjeżdżałam. Zaczęłam wtedy im po prostu nagrywać na kasety. Mam w domu całe pudło tych kaset.

Według danych tylko 38 procent Polaków przeczytało w zeszłym roku przynajmniej jedną książkę. Patrząc na to jakim zainteresowaniem cieszy się ta akcja trudno jest w to uwierzyć. – To jest takie zdumiewające, bo wszędzie się mówi, że ludzie nie czytają, ale gdziekolwiek jestem, to na plaży ludzie czytają, w pociągu czytają, w autobusach czytają – przekonuje Elżbieta Ziółkowska.

Akcję Narodowe Czytanie zapoczątkował prezydent Polski w 2012 roku. Pierwsza lekturą przeczytaną podczas inicjatywy był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Od tego momentu co roku w wielu miastach i miejscowościach naszego kraju wspólnie czytane są dzieła ważne dla polskiej kultury. Do tej pory oprócz „Pana Tadeusza” czytano już trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, utwory Aleksandra Fredry, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Bartosz Świeciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *