TwitterFacebook

Mistrzowie ortografii stanęli w szranki z dyktandem w Łomży [FOTO]

Już po raz piętnasty w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży uczniowie szkół podstawowych zmagali się z ortografią. W XV edycji konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomża uczestniczyło 23 śmiałków.

Witając wszystkich zebranych, dyrektor szkoły Leszek Sobociński, z humorem przedstawił historię obchodzącego już kryształową rocznicę konkursu ortograficznego. Jego pierwsza edycja odbyła się 20 maja 2004 roku. Jubileusz uświetnili swoją obecnością liczni goście. Wśród nich należy wymienić Jadwigę Pusz – wizytatora Kuratorium Oświaty, Macieja Listowskiego – dyrektora ŁCRE, Zbigniewa Kossakowskiego – dyrektora CEN, przedstawicieli mediów oraz rodziców. W szczególny sposób jednak powitano uczniów oraz ich opiekunów.

Dzięki niezmiernemu zaangażowaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży oraz pań Donaty Biłdy i Joanny Lewczuk, uczestnicy tej uroczystości mogli uświadomić sobie, jak istotna i niestety niedoceniania współcześnie jest ojczysta mowa i spuścizna literacka przeszłych wieków. Część artystyczna, która ubogaciła czwartkowe popołudnie, w żartobliwy, aczkolwiek skłaniający do refleksji sposób pokazała, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji językowych i literackich. Lekcja, przygotowana przez uczniów, była bardzo cenna. „Bądź z serca pozdrowiona, ojczysta święta mowo!” – wybrzmiały na koniec tej części spotkania słowa Leopolda Staffa. Po nich uczniowie zmierzyli się z tekstem przygotowanym z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, którego autorką była pani Joanna Szkop.

Tekst o jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, przysporzył uczestnikom nieco trudności. Historia Moniuszki, zmagającego się z licznymi życiowymi trudnościami i niepowodzeniami, była okazją nie tylko do sprawdzenia znajomości zasad ortograficznych, ale stała się także wyśmienitym pretekstem do przypomnienia sobie tego, jaką wartość dla Polaków ma jego twórczość.

Spośród licznej grupy uczestników, komisja konkursowa pod przewodnictwem pani Katarzyny Koziatek, wyłoniła troje zwycięzców.

I miejsce Natalia Pijanowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, opiekun p. Renata Zaniewska.

II miejsce Anna Tarnacka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży, opiekun p. Anna Kossakowska-Bączek.

III miejsce Zuzanna Roztkowska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, opiekun p. Joanna Zysk.

Dzięki życzliwości wielu osób i instytucji, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a zwycięzcy zasłużone nagrody.

Agnieszka Szczygieł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *