RN
TwitterFacebook

„Namioty Wyklętych” na Starym Rynku w Łomży

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dokładnie 66 lat temu 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej, aby uczcić pamieć Żołnierzy Niezłomnych, zainicjowali ogólnopolską akcję „Namioty Wyklętych” W wielu miastach Polski w najczęściej uczęszczanych miejscach rozstawiane zostały namioty, w których umieszczane są m.in banery z postaciami Żołnierzy Wyklętych. Także Łomża przyłączyła się do akcji. Od godz. 10.00 łomżyńską starówkę odwiedzają uczniowie szczególnie szkół ponadgimnazjalnych, aby w tym szczególnym dniu zapoznać się z bohaterami pochodzącymi z naszego regionu. 

Uważam, że jest to bardzo szczytna akcja, dziś jestem tu razem z moimi kolegami ze szkoły, z I LO. Uważam, że tego typu akcję są potrzebne, wielu młodych ludzi nie zna jeszcze prawdziwej historii o Żołnierzach Wyklętych. Niektórzy wręcz uważają ich za bandytów, zgodnie z tym co próbowała wmówić komunistyczna władza. Dla mnie Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, którzy się nie poddali, nie dali się złamać wrogom, dlatego teraz należy im się nasza pamięć, bo walczyli o wolną Polskę – mówił jeden z odwiedzających. 

Namiot Wyklętych można odwiedzać do godziny 15.00. 

 

 

AA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *