RN
TwitterFacebook

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Obchody w Łomży i Ostrołęce

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zarówno w Łomży, jak i Ostrołęce, tego dnia odbędą się uroczystości upamiętniające walczących.

Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.

Ostrołęka: Muzyczne wspomnienie Wyklętych

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędzie się uroczystą Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Msza Święta zostanie odprawiona 1 marca w Kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce o godz. 10.

Tego dnia o godzinie 17.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (ul. Traugutta 19) odbędzie się koncert „Historia według Kaczmarskiego”. Utwory wykona Adam Jarząbek, autor tekstów i kompozytor, współzałożyciel formacji Couleur Cafe, aranżer oraz kierownik zespołu Quasimodo. Adam Jarząbek najchętniej zajmuje się poezją śpiewaną i od ponad trzech dekad jest pasjonatem, popularyzatorem i wykonawcą twórczości Jacka Kaczmarskiego. Wstęp wolny.

Łomża i Piątnica: Pobiegną i przemaszerują 

1963 metry śladami Żołnierzy Wyklętych. Fort III w Piątnicy pod Łomżą po raz kolejny stanie się miejscem hołdu Żołnierzom Polskiego Podziemia Antykomunistycznego. Na bieg „Tropem Wilczym” zaprasza Dariusz Syrnicki z Narodowych Sił Zbrojnych, okręg Łomża. Przypomina on, że pokonywany dystans odpowiada dacie śmierci ostatniego walczącego partyzanta:

– 1963 metry to jest bardzo symboliczny dystans, bo w 1963 roku zginął ostatni z będących w polu partyzantów, to jest Lalek. I to jest symboliczna data zakończenia jakiejkolwiek aktywności partyzantów.

Bieg Tropem Wilczym rozpocznie się 1 marca o godz. 12.00. W Łomży z kolei o godz. 16.00 w intencji Żołnierzy Wyklętych sprawowana będzie uroczysta Msza Święta. Po niej ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Planowana trasa przejścia to: ul. Sadowa, ul. Polowa, Pl. Niepodległości (Teatr Lalki i Aktora), ul. Zawadzka, ul. M. Kopernika, Al. Legionów. Zakończenie zgromadzenia na placu przy szkole muzycznej w Łomży o godzinie 19:00.

BB/UM Ostrołęka/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *