RN
TwitterFacebook

Niezwykła Noc Muzeów w Łomży [FOTO]

Piękna, słoneczna pogoda, oraz wielu spacerujących po łomżyńskich ulicach i odwiedzających m.in muzea, kościoły, biblioteki. Tak upłynęła wczorajsza Noc Muzeów w Łomży. Atrakcji jakie przygotowały łomżyńskie instytucje kulturalne i obiekty sakralne w tę szczególną noc było mnóstwo. Niezwykłą niespodziankę przygotowało dla zwiedzających Muzeum Diecezjalne. Tam nie tylko najmłodsi mogli podziwiać makiety kolejek w tym kolejek ruchomych. 

Autorem wystawy makiet kolejowych jest ks. Janusz Grygiel – proboszcz parafii Mostówka na terenie diecezji Warszawsko – Praskiej. Przedstawia ona ruchomą makietę z jednotorową koleją z końcową stacją, na której poruszają się pociągi, które wydają dźwięki tak jak na prawdziwej kolei. Wystawa zawiera także inne prace, także te z początków działalności autora.

Jedną z takich ciekawych makiet jest zilustrowany wierszyk Juliana Tuwima „Lokomotywa” która stoi na stacji. Można tam także odnaleźć motywy z innych wierszy Tuwima. Wszystko jest wykonane w skali 1:87. Wystawa zawiera także ekspozycje związane ze Strażą Pożarną czy rolnictwem –  mówi ks. Janusz Grygiel.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy przygotowane w Muzeum Północno – Mazowieckim. Można było tam obejrzeć m.in wystawę bursztynów, oraz wystawę czasową „Od tamborka do toporka”.

Nie inaczej jak przed rokiem, rzesze łomżyniaków, oraz mieszkańców okolicznych miejscowości odwiedziły Klasztor Braci Kapucynów. Tam nie lada atrakcją był kapucyński ogród.

Mieszkam w Łomży od ponad 30 lat i nie wiedziałam, że bracia kapucyni mają taki piękny ogród. Pierwszy raz  w nim byłam, na prawdę śliczny. Cieszę się, że jest w Łomży Noc Muzeów, jest to szansa na zwiedzenie i zobaczenie miejsc, które nie są dostępne na co dzień – przekonywała pani Wanda.

Niezwykły klimat panował na Starym Rynku, gdzie można było posłuchać występów muzycznych przygotowanych przez Studio Wokalnego eMDeK i Studio Piosenki PopArt działające przy MDK-DŚT.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa malarstwa Elżbiety Bronowicz „Piękno Bożego Stworzenia” oraz wystawa figurek Chrystusa Frasobliwego z prywatnej kolekcji. To można było podziwiać w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA”.

W Noc Muzeów po raz kolejny włączyło się Radio Nadzieja. Odwiedzający mieli okazję zwiedzić siedzibę radia, oraz zobaczyć jak od kuchni wygląda praca zespołu.

AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *