RN
TwitterFacebook

Gmina Łomża: Obchody 78. rocznicy pierwszej wywózki Polaków na Sybir

Kilkadziesiąt osób, w tym parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Związku Sybiraków oraz mieszkańcy gminy Łomża, zgromadziło się w sobotę w Kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Podgórzy w gminie Łomża by uczestniczyć w obchodach 78. rocznicy pierwszej wywózki Polaków na Sybir.

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli pod Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się w Bibliotece Gminnej w Podgórzu.

Wśród uczestników wydarzenia obecny był między innymi emerytowany płk Leon Wagner, który jako dziecko na początku lutego 1940 roku, wraz z rodziną, został wyciągnięty z domu i wywieziony na „nieludzką ziemię”: 

Wyruszyliśmy 10 lutego w godzinach rannych z mojej kochanej Kraski – wspomina Leon WagnerBył trzydziestostopniowy mróz, dużo śniegu i w takich warunkach zostaliśmy wywiezieni na „nieludzką ziemię”.

Razem z Leonem Wagnerem tego dnia z Kraski wywieziono 122 osoby, z tego 53 osoby nie wróciły z zsyłki. Szacuje się, że podczas wszystkich deportacji z Polski w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około miliona osób. 

mk

2 kommentarze

  1. dana Odpowiedz

    Moja mama z Konarzyc zostala wywieziona jako 5 letnia dziewczynka.Stracila 2 letnia siostrzyczkę i kilkumiesięcznego braciszka.Byla w obozie w Afryce.

  2. krystyna kurzac Odpowiedz

    szukam swojego dziadka bronislawa kurowskiego meza anieli kurowskiej z rutek nie znam histori mojej rodziny a chcialabym poznac genealogie swojej rodziny mieszkam w norwegi i nie wiem gdzie moge znalezc pomoc aby odszukac rodzine mojego ojca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *