RN
TwitterFacebook

Obchody Konstytucji 3 Maja w Łomży [FOTO]

Polacy w całym kraju oraz poza jego granicami świętują dziś 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Łomży obchody święta rozpoczęło złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na placu Jana Pawła II. 

Msza święta w intencji ojczyzny, przemarsz oraz śpiewanie pieśni patriotycznych – tak w skrócie wyglądały obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży. Dziś także na Starym Rynku nowo przyjęci członkowie jednostek strzeleckich z Łomży i z Makowa Mazowieckiego złożyli uroczyste przyrzeczenia. Trzynaście osób przyrzekało zgodnie z prawem i duchem strzeleckim. A dzisiejsza data wybrana została nieprzypadkowo. 3 Maja, to ważna data w historii naszego narodu.

To jest bardzo ważny dzień dla Polski, czyli rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku strzeleckim przyrzeczenia strzeleckie też mamy ustalone na ten szczególny dzień – mówi starszy chorąży Adam Perkowski, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1012 im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie.

Konstytucja niezwykle reformatorska, która też mimo trudnej sytuacji geopolitycznej dawała nam nadzieje na to, że będziemy wolnym narodem – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Dziś właśnie za tę wolność i niepodległość, którą możemy się cieszyć dziękowali także łomżyńscy harcerze.

Nasi rodacy Polacy oddawali życie za ojczyznę i my dzięki temu mamy możliwość uczestniczenia w tych dzisiejszych uroczystościach, swoją obecnością chcemy uczcić ich pamięć – mówi Dorota Domańska, drużynowa 23. Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej „Wawer”. – To jest ważne dla każdego młodego człowieka, żeby jednak wiedzieć, że jak było w tej Polsce i oddać też cześć tym, którzy wiadomo byli przed nami – dodaje Agata Domańska. – Jako harcerka w poczuciu ducha patriotyzmu chciałabym świętować 3 Maja. Bardzo się cieszymy z tego święta i jesteśmy dumni z naszego narodu, z naszych barw i dlatego tu jesteśmy – uzupełnia Paulina Gałązka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z łomżyńskich uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *