TwitterFacebook

Odszkodowanie za wypadek w szkole

Wypadki w szkole niestety nie należą do rzadkości. W ciągu roku w polskich szkołach dochodzi do około 80 tysięcy niebezpiecznych incydentów z udziałem dzieci i młodzieży. Mimo, że ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, to jednak większość rodziców decyduje się opłacić składkę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczenie szkolne nie jest obligatoryjne, ale może się przydać. Gdyby w szkole dziecku zdarzył się jakiś wypadek, np. dziecko spadnie ze schodów i złamie nogę, może domagać się odszkodowania w ramach wykupionej polisy ubezpieczeniowej NNW. Co istotne, nie jest to ubezpieczenie zdrowotne. Tym objęte są wszystkie dzieci w Polsce, ale od nieszczęśliwych zdarzeń.

Przyjęło się, że tą kwestią zajmują się szkoły. Rodzice nie mają jednak obowiązku korzystać z oferty dostępnej w placówkach oświatowych. – Jeszcze do niedawna tego typu polisy NNW występowały w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w formie grupowej. Najczęściej umowę zawierała cała szkoła bądź wychowawca klasy. Natomiast teraz obserwuję od kilku lat coraz częściej zawieranie tego typu ubezpieczeń w formie indywidualnej – przyznaje doradca ubezpieczeniowy Ryszard Kosakowski.

Szkoła nie może zmusić rodzica do opłacenia ubezpieczenia szkolnego. – Wychowawca klasy czy też nauczyciel powinien przedstawić jakieś formy, które istnieją i są przedstawiane przez poszczególne firmy na terenie szkoły. Natomiast każdy z rodziców ma prawo wybrać sobie takie ubezpieczenie, jakie jemu odpowiada. Nie musi to być taka forma, która jest powiedzmy sobie narzucona – dodaje Ryszard Kosakowski. Warto wiedzieć, że nie musi to być tylko jedna polisa. W sytuacji, gdy mamy propozycję kilku ubezpieczeń, to świadczenie w razie wypadku należy nam się z każdej polisy.

Stare powiedzenie mówi, że przezorny zawsze ubezpieczony. Prawda, która się w nim kryje nabiera szczególnego znaczenia w szkole.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *