RN
TwitterFacebook

Odwiedziliśmy strajkujących w regionie. Frekwencja niska, niekiedy zerowa

Kilku nauczycieli w Łomży, a 21 w całym powiecie przystąpiło do dzisiejszego ogólnopolskiego strajku nauczycieli. W Ostrołęce strajkuje jeden nauczyciel, w powiecie 38, natomiast w Ostrowi Mazowieckiej wszyscy nauczyciele przystąpili dziś do pracy. Strajk zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Strajk w Miastkowie
Na terenie powiatu łomżyńskiego do strajku przystąpiło 14 osób. Wszystkie z Publicznego Gimnazjum w Miastkowie. To nauczyciele, ale także pracownicy obsługi szkoły. Wcześniej gotowość do strajku deklarowało 16 osób, jednak dwie z nich są na zwolnieniu lekarskim.
W związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, a co za tym idzie także dezorganizacją pracy w dniu dzisiejszym, w szkole zorganizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze – mówi dyrektor gimnazjum w Miastkowie Agnieszka Zduńczyk.

Dziś do gimnazjum w Miastkowie przyszło raptem ośmioro uczniów. Jak podkreśla dyrektor Zduńczykmimo trudnej i niecodziennej sytuacji żaden z rodziców nie otrzymał informacji o zakazie posyłania dzieci do szkoły.

Strajkujący nauczyciele przebywali na terenie szkoły. Nie prowadzili zajęć dydaktycznych, jednak jak przekonuje dyrektor gimnazjum – mieli co robić. Na pytanie o przebieg zajęć odpowiedziała – zajmują się projektami, prowadzą rozmowy w zespołach oddziałowych. Natomiast nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, pilnują uczniów biorących udział w warsztatach.

Jednym z postulatów protestujących jest podwyżka płac o 10%. Obiecanych podwyżek nie mamy od 2012 roku – mówi jedna z protestujących Joanna Ciborowskaw tym roku planowane 40 złotych brutto dla nauczyciela dyplomowanego to chyba nie są wielkie podwyżki, w porównaniu z tym jak rosną ceny, jak wszystko się zmienia(…). Cały czas o te podwyżki walczymy. Nie to, że walczymy tylko i wyłącznie z tym rządem, tylko uważamy, że oświata no jednak powinna być poza jakąś grą polityczną.

Kolejnym postulatem jest zapewnienie nauczycielom zatrudnienia do 2022 roku. Szczególnie gdy chodzi o nauczycieli pracujących w gimnazjach. Nie czujemy się bezpiecznie. W tym roku mamy łatane, że się tak wyrażę, etaty – kontynuuje Joanna Ciborowskakolejny rok to są naprawdę liczne zwolnienia. Po prostu nie ma dla nas miejsc pracy.

W Łomży strajkowali tylko w „Plastyku”
W Liceum Plastycznym w Łomży udział w strajku zadeklarowało siedmioro nauczycieli. Gdy odwiedziliśmy szkołę, zastępca dyrektora Antoni Mieczkowski przekonywał, że mimo strajku zajęcia w placówce odbywają się normalnie. Strajk nie był zaskoczeniem, a wcześniejsza jego zapowiedź pozwoliła na przygotowanie odpowiedniego planu zajęć.

Nie chciał natomiast rozmawiać z nami przedstawiciel strajkujących nauczycieli. Gdy jeden z nich, poproszony przez dyrektora wyszedł na korytarz, po ujrzeniu, że czekamy na niego z mikrofonem i aparatem fotograficznym, przepraszając wycofał się do wcześniej zajmowanego pomieszczenia.

Komentująca strajk nauczycieli wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, w której kompetencjach jest nadzór nad oświatą, z nieukrywaną szczerością stwierdziła, że brak nauczycieli ze szkół prowadzonych przez samorząd miasta w gronie strajkujących, odbiera jako wyraz wzajemnego zrozumienia w bardzo trudnej sytuacji.

W Ostrołęce jeden, w Ostrowi Mazowieckiej – ani jeden
Według informacji przekazanych przez ostrołęcki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, do ogólnopolskiego protestu w mieście przystąpił tylko jeden nauczyciel. Natomiast w powiecie ostrołęckim 37. – wszyscy z Zespołu Szkół Gminnych w Baranowie.

Pytana przez nas dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Anna Maksimowska – dlaczego w większości nauczyciele nie biorą udziału w strajku mówi, że przyczyn zapewne jest wiele:
Na pewno podstawowa jest taka, że nauczyciele czują, że jest już za późno na jakiekolwiek protesty. Prawo zostało już ustanowione, rok szkolny już należy przygotować(…). W tej chwili myślę, że dyrektorzy są już na ukończeniu przyszłego roku szkolnego.

Tymczasem jak udało nam się ustalić w Ostrowi Mazowieckiej do ogólnopolskiego strajku nauczycieli, organizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego nie przystąpił ani jeden nauczyciel.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *