RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Pierwsza Olimpiada wiedzy o kurpiach [FOTO]

Jak nazywał się kurpiowski strój? Jakie były rodzaje wycinek? Kto jako pierwszy spisał kurpiowski dialekt? Na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć uczniowie szkół średnich podczas Pierwszej Olimpiady wiedzy o kurpiach. Niektóre pytania zaskoczyły uczestników i nie tylko.

– Nie byłbym w stanie odpowiedzieć na niektóre pytania – mówił podczas konkursu wicestarosta ostrołęcki, Krzysztof Parzychowski. – Miałbym problemy z formą wycinanki. Wiedziałem na pewno, że jest leluja, ale wymienić trzeba było trzy. I jeszcze elementy stroju kurpiowskiego. Nie wiedziałem jak nazywa się to czerwone wierzchnie okrycie, ale po konkursie taką wiedzę już mam – dodał.

Jak twierdzi wicestarosta – ten konkurs to iście historyczne wydarzenie.

– To inicjatywa Związku Kurpiów, za co im serdecznie dziękuję. Każdy sposób popularyzacji kurpiowszczyzny sprawia, że czujemy się wyjątkowi ponieważ utożsamiamy się z regionem, strojem, wycinanką, specyficznym śpiewem i tańcem. To powoduje, że nasze korzenie są głęboko zakorzenione w tej ziemię, dzięki czemu może czuć się nie tylko kurpiem, ale i prawdziwym polakiem – twierdzi.

W pierwszym konkursie wiedzy o kurpiach w kategorii szkoły zwyciężyło Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce, natomiast indywidualnie najlepszy okazał się Jakub Szok z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *