RN
TwitterFacebook

Otwarcie wystawy Kwatera „Ł”: To miejsce miało być wyklęte… [FOTO/WIDEO]

To miejsce na warszawskich Powązkach miało być wyklęte. Tak samo, jak ci, których ciała tam zagrzebano. Stało się inaczej. Polska upomniała się o swoich bohaterów. Na Starym Rynku w Łomży oficjalnie otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Kwatera „Ł” – Panteon Narodowy pod cmentarnym murem”.

Ta wystawa mówi o miejscu, które miało zostać zapomniane, ona mówi o miejscu, w którym komuniści w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku pogrzebali szczątki około 300. naszych bohaterów. Potem, z pełną świadomością, z pełną premedytacją, zacierali ślady.

Ono zostało odnalezione, przebadane. To warszawska Łączka na Powązkach. Wszystkie szczątki naszych bohaterów wydobyliśmy. Teraz bardzo ważne jest to, by o tych pracach, o tym miejscu, a szczególnie o bohaterach, których tam pogrzebano, mówić. Ta wystawa krąży po całym kraju, jest prezentowana w wielu miejscach. To ważne – mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Wystawa stanęła w Łomży dzięki staraniom Urzędu Miejskiego oraz rozgłośni Radia Nadzieja. Ks. Tomasz Trzaska, wicedyrektor radia, zabierając głos w trakcie jej otwarcia zaakcentował, że wydaje się, iż Polska nadal jest polem bitwy. Tym razem polem bitwy o pamięć o naszych bohaterach.

Z kolei prezydent miasta Mariusz Chrzanowski przekonywał, że historię należy pokazywać nie tylko w książkach, a Łomża jest tego dobrym przykładem. Przypomniał przy okazji o organizowanych w mieście koncertach patriotycznych.

Po otwarciu wystawy w siedzibie Radia Nadzieja odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem oraz z mecenas Anną Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Retransmisję z tego spotkania Radio Nadzieja wyemituje o godzinie 18:00

Wystawa na Starym Rynku w Łomży będzie dostępna do 27 kwietnia.

mk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *