RN
TwitterFacebook

Paweł Lisicki gościem spotkania autorskiego w Łomży [FOTO/VIDEO]

„Luter. Ciemna strona rewolucji” – to tytuł książki, która była przyczynkiem do spotkania z jej autorem, Pawłem Lisickim. Trzydzieste czwarte z tej serii wydarzenie w Radiu Nadzieja, skupiło się na postaci Marcina Lutra, niemieckiego reformatora religijnego.

Luter w latach trzydziestych pisze kluczowe zdanie: przeczytałem zdanie z Listu do Rzymian „a sprawiedliwy z wiary żyje”, i wtedy pisze – tak jakby bramy raju przede mną się otworzyły. Wydaje się, że to zdanie nie zawiera jakiegoś rewolucyjnego ładunku, ale dla Lutra, tego prześladowanego przez wyrzuty sumienia, poczucie niepewności, nagle wszystko się odwróciło. Jemu się wydało, że to stwierdzenie „a sprawiedliwy z wiary żyje”, oznacza, że on sam mocą wiary nadaje sobie sprawiedliwość w oczach Boga. Czyli od tego momentu wierzyć, znaczyło być usprawiedliwionym, a być usprawiedliwionym w oczach Boga, oznaczało liczyć na zbawienie – mówił o genezie toku myślowego Marcina Lutra, redaktor naczelny i współwydawca tygodnika „Do Rzeczy”. 

Dwugodzinne spotkanie z Pawłem Lisickim w Łomży obfitowało w szereg pytań ze strony zgromadzonej publiczności. Tylko jedno z nich dotyczyło obecnej sytuacji na scenie politycznej w Polsce i dyskusji publicystycznej w telewizji. Reszta wskazywała na żywe zainteresowanie działalnością Marcina Lutra, oraz obecne postrzeganie jego postaci przez Kościół.

Pisarz wskazuje dlaczego obraz niemieckiego teologa uległ obecnie całkowitej przemianie. Jak sam pisze: Powody mogą być dwa. Albo odkrycie nieznanych pism reformatora, rzucających nowe światło na jego postawę, albo nowa interpretacja jego nauk. Żadne nowe pisma Lutra się nie pojawiły.

PZ

Partnerem spotkania była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *