RN
TwitterFacebook

„Po raz pierwszy od lat zmniejszamy deficyt”. Prezydent Łomży o przyszłym budżecie miasta

Projekt budżetu miasta został już wysłany do Rady Miejskiej przez prezydenta Łomży, Mariusza Chrzanowskiego. W najbliższych tygodniach będą oni dyskutowali na komisjach merytorycznych i sesjach na temat jego ostatecznego kształtu. – Mam nadzieję, że projekt zaproponowany przeze mnie spotka się z akceptacją nowych radnych – mówi gospodarz miasta, Mariusz Chrzanowski.

Jak przekonuje prezydent Łomży, jest to szczególny budżet, bo po raz pierwszy od lat zmniejszany jest deficyt. – Kredyt, który jest planowany do zaciągnięcia w przyszłym roku, jest niższy niż zobowiązania kredytowe, które wynikają z lat poprzednich zaciąganych jeszcze przez poprzednich prezydentów i radnych tego miasta – mówi Mariusz Chrzanowski.

Jeżeli chodzi o wydatki na zadania zlecone do realizacji stowarzyszeniom i klubom sportowym, to zaplanowane one zostały na poziomie podobnym do budżetu tegorocznego. Dotacje celowe z budżetu na zadania w sferze kultury będą na poziomie 95 procent tegorocznego budżetu, z tym że dla miejskich instytucji kultury zaplanowane są wyższe o 2 procent.

O 1 mln 153 tysiące złotych planowane jest zmniejszenie wydatków na działania związane z administracją publiczną. Głównie jest to związane ze zmniejszeniem wydatków na promocję miasta. – Jak wiemy, w tym roku obchodziliśmy jubileusz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Było w związku z tym dużo działań promocyjnych związanych z jubileuszami, dlatego powracamy do promocji miasta na poziomie projektów budżetów z poprzednich lat – dodaje gospodarz Łomży.

W projekcie budżetu zabezpieczone są większe środki na funkcjonowanie MPK. Ma to związek z planowanym wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży. Docelowo przekształcenie MPK w spółkę ma spowodować, że z darmowych przejazdów korzystać mogliby wszyscy mieszkańcy. – O tym kiedy będą te darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży zdecydują radni. To jest jedno z pierwszych działań, które zamierzam podjąć i zamierzam z radnymi o tym dyskutować – mówi Mariusz Chrzanowski.

W przyszłym roku będą realizowane głównie inwestycje, które zostały rozpoczęte w tym roku. Chodzi między innymi o przebudowę i rozbudowę Filharmonii Kameralnej, ul. Niemcewicza, Szmaragdowej, Kolejowej, rewitalizację Parku Jana Pawła II, sportową infrastrukturę szkół, drogi na osiedle wschód, a najkosztowniejszą inwestycją będzie przebudowa Hali Targowej w Halę Kultury.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *