RN
TwitterFacebook

Podlaski Pakiet Zdrowotny – miliony złotych na walkę z koronawirusem

Ponad 56 milionów złotych – tyle pieniędzy znajduje się w Podlaskim Pakiecie Zdrowotnym, który zaproponował zarząd województwa podlaskiego. Pieniądze trafią do jednostek zdrowia, które walczą z koronawirusem. 

 – Zdecydowaliśmy o przekazaniu ponad 56 mln zł podlaskim placówkom ochrony zdrowia, które walczą z panującą epidemią, tym samym zwiększyliśmy kwotę, która pierwotnie wynosiła 22 mln zł powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.  Za te pieniądze, które w większości pochodzą z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, będzie można zakupić specjalistyczny sprzęt, aparaturę medyczną, testy na obecność Covid-19, środki transportu takie jak ambulanse, odczynniki i materiały medyczne, a także w niektórych przypadkach dokonać niezbędnych robót budowlanych w jednostkach służby zdrowia.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego pieniądze w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego zostaną przekazane na zakup specjalistycznego sprzętu, aparatury medycznej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków do dezynfekcji, testów, odczynników oraz innych materiałów medycznych, a także na zakup specjalistycznych środków transportu. Fundusze skierowane będą też na wykonanie niezbędnych prac remontowo-budowlanych infrastruktury technicznej. 

Oto lista dofinansowanych jednostek:

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku – 13 587 799 złotych na testy na obecność COVID-19, łóżka do intensywnej terapii, respiratory, sprzęt do regulowanych przetoczeń płynów, kardiomonitory, urządzenia do dezynfekcji, aparat do krążenia pozaustrojowego EKMO. 
 • Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku – 6 507 300 złotych na rentgen przyłóżkowy, testy na obecność COVID-19, urządzenie do dekontaminacji powietrza, środki ochrony osobistej, przebudowa SOR w celu oddzielenia drogi osobom z podejrzeniem COVID-19.
 • Szpital Wojewódzki w Łomży – 6 mln złotych na podjazd dla karetek, wózki do transportu pacjentów, ubrania jednorazowe, ozonatory, pulsoksymetry, sprzed do fumigacji, pompy infuzyjne, fartuchy, pościel, środki do dezynfekcji, środki ochrony osobistej.
 • Szpital Wojewódzki w Suwałkach – 3 872 600 złotych na ambulans, aparat USA, respiratory, aparaty EKG, urządzenia do dezynfekcji/fumigacji pomieszczeń, testy diagnostyczne, łóżka do intensywnej terapii, adaptację pomieszczenia laboratorium mikrobiologicznego w celu prowadzenia diagnostyki COVID-19.
 • Szpital Ogólny w Grajewie – 3 807 100 złotych na przebudowę i dostosowanie do aktualnych norm istniejącego budynku Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, montaż windy, doposażenie w sprzęt medyczny, łóżka, aparat USG, przenośny aparat RTG, defibrylatory.
 • Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży – 3 500 322 złotych na ambulanse medyczne, defibrylatory, urządzenie do dezynfekcji pojazdów i powierzchni, środków ochrony osobistej, termometry, środki dezynfekcji, plecaki ratownicze.
 • Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku – 3 446 738 złotych na ambulanse medyczne, defibrylatory, kombinezony, materiał ochrony biologicznej zabezpieczające służby medyczne, środki dezynfekcji, przystosowanie pomieszczeń do dezynfekcji karetek, przystosowanie pomieszczeń do ozonowania odzieży roboczej. 
 • Samodzielny Publiczny Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim – 3 094 500 złotych na respiratory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry, ssaki elektryczne, defibrylatory, kardiomonitory, materace przeciwodleżynowe – przeznaczone dla pacjentów w stanie ciężkim, środki ochrony osobistej.
 • Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku – 3 003 180 złotych na urządzenia do kompresji klatki piersiowej, kardiomonitory, defibrylatory, pulsoksymetry, butle z tlenem medycznym odczynniki, materiały medyczne, środki do dezynfekcji, środki ochrony osobistej, ścianki działowe, urządzenia do dezynfekcji ścieków zakaźnych.  
 • Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach – 2 368 000 złotych na ambulanse, komory dekantaminacyjne oraz izolacyjne, respiratory, defibrylatory, środki ochrony osobistej. 
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce – 2 358 757 złotych na zestaw do bronchoskopii, asystory oddechu, respiratory, przenośny aparat USA, kardiotokograf, środki ochrony osobistej. 
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku – 2 055 300 złotych na auta do przewożenia prób, meble laboratoryjne, sprzęt i akcesoria do wykonania testów, materiał ochrony biologicznej, adaptacja i remont pomieszczeń na przebieralnie. 
 • Samodzielny Publiczny Zakład opieki Zdrowotnej w Augustowie – 2 030 000 złotych na aparat USG, defibrylatory, łóżka specjalistyczne, ssaki elektryczne, środki ochrony osobistej i adaptację pomieszczeń pod centralną sterylizatornię. 
 • Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży – 404 000 złotych na defibrylator karetkowy, kombinezony ochronne, maseczki chirurgiczne, przyłbice, fartuchy i myjkę ciśnieniową.  

oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *