RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Będzie więcej miejsc pracy. Dzięki wsparciu finansowemu [FOTO]

Ponad 30 mln zł dofinansowania otrzymają podlascy przedsiębiorcy działający w gminach objętych siecią Natura 2000. Dotacje na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) trafią w sumie do 59 firm. Przedstawiciele 12 z nich odebrali symboliczne czeki z rąk marszałka Artura Kosickiego i Karoliny Perkowskiej, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWP, podczas czwartkowej (13.02) konferencji w urzędzie marszałkowskim.

W rozstrzygniętym na początku grudnia ub.r. konkursie wnioski złożyło 59 podmiotów. Jednak jego pierwotny budżet pozwalał dofinansować jedynie 32 projekty. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego, alokacja środków finansowych została zwiększona z 17 do 30,1 mln zł. To pozwoliło dofinansować wszystkie projekty.

Mając taką możliwość jako zarząd województwa, postanowiliśmy to zrobić, tak by dofinansować wszystkie złożone wnioski  – mówił podczas konferencji marszałek Kosicki.Wiemy, że inwestowanie na obszarze Natura 2000 jest o wiele trudniejsze niż na terenach nie objętych tym programem. Dlatego stworzyliśmy konkurs skierowany do beneficjentów, którzy chcą realizować  projekty na tym  właśnie obszarze.

Pieniądze trafią do firm z 25 gmin, leżących na obszarze Natura 2000: Augustowa, Białowieży, Choroszczy, Czarnej Białostockiej, Dobrzyniewa Dużego, Gib, Goniądza, Gródka, Hajnówki, Janowa, Jeleniewa, Knyszyna, Łap, Łomży, Michałowa, Narewki, Płaskiej, Rutek, Supraśla, Suwałk, Trzciannego, Tykocina, Wasilkowa i Zawad.

Dotacja unijna posłuży przedsiębiorcom do zakupu nowoczesnych urządzeń i zatrudnienia dodatkowych pracowników, dzięki czemu będą mogli rozszerzyć swoją działalność o nowe produkty i usługi. Jedną z największych z tej puli – w wysokości ponad 1 mln zł – otrzymała firma Auto Maniak Serwis.

­– Otrzymane pieniądze przeznaczymy na budowę warsztatu samochodowego ze stacją diagnostyczną i ładowarką do samochodów elektrycznych – mówił Adam Kalenik, właściciel firmy Auto-Maniak. ­– Planujemy także rozszerzenie prowadzonej działalności o regenerację przekładni elektrycznych.

Nowy budynek stacji ma być wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Wartość inwestycji wynosi 3,4 mln zł, dofinansowanie unijne – 1,1 mln zł. Firma zatrudni siedmiu pracowników.

Ciekawy projekt planuje Jurajski Park Dinozaurów w Nadawkach. Jeszcze w tym roku pojawią się tam gigantyczne figury owadów i grzybów.

­­ – Chcemy utworzyć nową trasę wzbogacając w ten sposób naszą ofertę. Prawdopodobnie pierwsze eksponaty przyjadą do nas na przełomie lipca i sierpniamówiła Anna Strutyńska, współwłaścicielka firmy.

Dzięki realizacji wszystkich projektów zgłoszonych w konkursie powstanie łącznie ponad 270 miejsc pracy.

Wrota Podlasia/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *