RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Dodatkowe pieniądze na drogi i koncerty promujące województwo

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego uchwalono zmiany w budżecie. Te dotyczą głównie zagospodarowania dodatkowych pieniędzy w obszarze inwestycji drogowych oraz promocji województwa. 

Dzięki refundacji wydatków poniesionych na przedsięwzięcia finansowane z funduszy unijnych samorząd województwa do zagospodarowania było dodatkowe 8 mln złotych. Skarbnik województwa Paweł Jungerman przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w tegorocznym budżecie, które obejmowały inwestycje drogowe oraz promocję. O ile dodatkowe fundusze m.in. na drogi Dąbrowa Białostocka-Sokółka, Nowogród-Łomża, Łomża-Śniadowo, Lipsk-granica państwa, a także na remonty dróg i chodników w podlaskich miejscowościach. Nie budziło żadnych zastrzeżeń o tyle wsparcie kwotą 1,5 mln złotych budowy ścieżki edukacyjnej i zagospodarowanie terenów nad Narwią w gminie Tykocin już tak.

– Rozsądek nakazuje zmniejszenie zadłużenia, tymczasem mamy do czynienia z rozdawnictwemmówi podczas sesji radny Cezary Cieślukowski. 

Jak podkreślał, marszałek Artur Kosicki: – Tykocin jest turystyczna perła naszego województwa, i szczególna dbałość o rozwijanie walorów miasta jest konieczna.

Dyskusję wśród radnych wywołał także zapis w projekcie uchwały, dotyczący działań promocyjnych. Wydatki na ten cel zwiększono o 3 mln 400 tys. zł.

Jak wyjaśniał marszałek Kosicki, pieniądze zostaną przeznaczone na organizację dwóch dużych koncertów organizowanych wspólnie z mediami ogólnopolskimi w Łomży (najprawdopodobniej będzie to Wakacyjna Trasa Dwójki) i Augustowie. Zarząd województwa chce również promować Podlaskie przy wsparciu najlepszych podlaskich zespołów sportowych.

– Chcemy promować nasz region w kraju i poza granicami, a wydarzenia transmitowane przez stacje ogólnopolskie są pierwszym krokiem, do tego żeby być regionem rozpoznawalnym mówił Artur Kosicki.

„Dużym” wydarzeniem ma być też tegoroczna Gala Podlaskiej Marki. – Chcemy zrobić prawdziwe show, które będzie wstępem do Expo 2020 – mówił marszałek. – Musimy promować to co mamy najlepsze, musimy się pokazywać, żeby zaistnieć nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Radni nie mieli uwag, co do konieczności działań promocyjnych regionu, natomiast chcieli uzyskać informację o konkretnych działaniach i ich kosztach. Taka informacja ma zostać przygotowana i trafi do radnych przed kolejnymi obradami.

Zmiany w budżecie województwa zostały przyjęte przez radnych. Za – głosowało 17 radnych, ośmiu  było przeciw, pięciu wstrzymało się.  

Wrota Podlasia/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *