RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Mammobusy ruszyły w teren

Po przerwie spowodowanej pandemią, od pierwszego lipca, funkcjonowanie w województwie podlaskim wznowiły mammobusy. Panie w wieku od 50 do 69 lat znów mogą wykonywać w mobilnych pracowniach to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań.

W lipcu w naszym regionie zaplanowanych jest prawie 60 postojów mammobusów. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego NFZ.

Dane są alarmujące – tylko niespełna 40% Podlasianek robi mammografię. A przecież to badanie profilaktyczne może uratować życie. Nowotwór piersi to wciąż główny „zabójca” Polek, co roku zabiera ponad 6 tysięcy pań. Tylko wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny, słyszymy to często, ale to zdanie, które może uratować życie.

Mammografia to badanie dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały go w ciągu ostatnich dwóch lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Aby je wykonać, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się – na przykład do mammobusu.

Badanie można wykonać również w sześciu pracowniach stacjonarnych w województwie podlaskim (trzech w Białymstoku i po jednej w Suwałkach, Łomży i Zambrowie).

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *