RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Marszałek przekazał „czeki” na renowację podlaskich zabytków

Milion złotych z budżetu województwa podlaskiego zostanie przeznaczonych na renowację trzydziestu podlaskich zabytków. Zdecydowana większość beneficjentów to parafie, w tym także te z terenu diecezji łomżyńskiej. Symboliczne czeki zostały już wręczone na dziedzińcu Pałacu Branickich. 

–  Po raz pierwszy w historii województwa podlaskiego władze regionu przeznaczają tak wysoką kwotę  z budżetu samorządu na renowację zabytków. To potwierdza, że jednym z priorytetów obecnego zarządu jest dbałość i ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego –  mówił marszałek Artur Kosicki podczas uroczystości, która odbyła się 1 sierpnia br.

Przypomniał on, że jedną z pierwszych decyzji obecnego zarządu było zwiększenie zaplanowanej na rok 2019 kwoty dofinansowania prac konserwatorskich z 600 tys. do 1 mln zł. Zapowiedział też zwiększenie kwot na ochronę zabytków w kolejnych latach.- To jest nasza historia, tradycja i mamy obowiązek o to dziedzictwo dbać – dodał.

Jednym z beneficjentów jest parafia św. Anny w Radziłowie, na terenie której znajduje się XVIII- wieczny, drewniany kościół. To, jak mówi jej proboszcz ks. Jarosław Filochowski, unikat w łomżyńskiej diecezji. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa (44 tys. zł.) zostaną tam wymienione rynny.

Oto pełna lista podmiotów z regionu, które otrzymały dotacje:

  1. Diecezja Łomżyńska – 30 tys. złotych na III etap remontu elewacji Pałacu Biskupiego w Łomży.
  2. Diecezja Łomżyńska – 39,5 tys. złotych na remont zabytkowego budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, budynku Diecezji Łomżyńskiej, ul. Sadowa 12 – etap II.
  3. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Turośli – 39,5 tys. złotych na konserwację ołtarza głównego wraz z przynależnymi obrazami.
  4. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Anny w Radziłowie – 44 tys. złotych dla kościoła pw. św. Barbary z 1739 roku w Kramarzewie.
  5. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie – 30 tys. złotych na remont elewacji wschodniej kościoła.
  6. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku – 41 tys. złotych na remont zabytkowego kościoła parafialnego (IV etap).
  7. Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława BM w Kobylinie Borzymach – 39,5 tys. złotych na remont elewacji zabytkowego kościoła parafialnego (II etap).

Wrota Podlasia/oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + three =