RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Pacjent pod kompleksową opieką – pilotaż sieci onkologicznej

Ponad 190 osób włączono dotychczas do pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi w województwie podlaskim. O postępach rozpoczętego w grudniu ub. r. przedsięwzięcia, podczas czwartkowej konferencji (27.02) w Białostockim Centrum Onkologicznym (BCO), mówili m.in. Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Wyniki pilotażu pozwolą ocenić organizację, jakość oraz efekty kompleksowej i koordynowanej  opieki onkologicznej w oparciu o jednolite standardy diagnostyki i leczenia w ramach sieci onkologicznej, która ma funkcjonować w całym kraju. Wszystko po to, aby chory onkologicznie nie gubił się w systemie, ale był prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach – począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację.

Krajowa Sieć Onkologiczna w zamyśle ma sprawić, że pacjent, który wchodzi do ośrodka onkologicznego, z tego ośrodka będzie dokładnie wiedział, gdzie ma trafić  i zostanie tak naprawdę, kolokwialnie mówiąc, pokierowany „za rękę” przez ten proces trudny. Przez proces, w którym ci pacjenci z powodu diagnozy, która czasem jest szokująca, a zawsze wyjątkowo stresująca, nie mogą pozostawać sami sobie, a dziś niestety tak jestwyjaśniał ideę przedsięwzięcia Sławomir Gadomski, podkreślając, że „to dość duże wyzwanie”.Wierzymy w to bardzo mocno, że ten pilotaż przede wszystkim odbije się pozytywnie na pacjentach, skróci ich ścieżkę terapeutyczną.

Zgodnie z tymi założeniami pacjenci, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, mają mieć zapewniony równy dostęp do świadczeń onkologicznych. Będą również monitorowani pod względem postępów i jakości leczenia.

Województwo podlaskie jest jednym z czterech (to także pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie) realizujących pilotaż koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym w zakresie nowotworów: piersi, jelita grubego, jajnika oraz gruczołu krokowego jest tu BCO, zaś w zakresie nowotworu płuca – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (USK). Szpitale wojewódzkie w Suwałkach, Białymstoku i Łomży oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku pełnią funkcję ośrodków współpracujących.

Od początku grudnia placówki działające w ramach pilotażu włączają do niego kolejnych pacjentów. Obecnie ta liczba sięga 191. Ponad 80% (155) – przyp. red.) spośród wszystkich zgód pozyskało BCO, USK – 32 i jedną Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. Najwięcej pacjentów, blisko 100 to pacjentki z nowotworem piersi. Na drugim miejscu plasuje się rak jelita grubego – 40 osób, rak gruczołu krokowego – 19, rak jajnika – 17, rak płuca oraz wtórny rak płuca – po 8 pacjentów.

Od momentu objęcia pilotażem, przebieg ich leczenia koordynują powołane do tego osoby. W BCO to zespół 15 osób, w tym koordynatorki medyczne, koordynatorzy leczenia onkologicznego (sekretarki medyczne) i osoby do obsługi administracyjnej.

Po pierwszej wizycie u lekarza w kwestii organizacyjnej: ustalania wizyt u lekarza, dopilnowania tego, czy pacjent na te badania przyszedł, czy jest już wynik tego badania, to wszystko już spoczywa na barkach koordynatorek administracyjnychwyjaśniła dr Dorota Kazberuk, koordynator medyczny ds. pilotażu onkologicznego.

Elementami pilotażu jest infolinia Call Center BCO, na którą, do 21 lutego, odnotowano ponad 13300 połączeń, a także ankiety onkologiczne oraz satysfakcji, jako źródło ogromnej wiedzy dla osób koordynujących przedsięwzięcie, tworzenie standardów postępowania. Elementem innowacyjnym pilotażu w Podlaskiem jest biobankowanie, czyli gromadzenie materiału biologicznego, który posłuży do badań nad nowotworami.

Dr Kazberuk, reasumując dotychczasowe efekty pilotażu, podkreśliła, że to bardzo wcześnie na podsumowania, ale stały kontakt z ośrodkami z innych województwa i wymiana informacji, a także „bycie bliżej pacjenta” to już osiągnięte wymierne wartości projektu.

Pilotaż w województwie podlaskim potrwa 18 miesięcy – do 31 maja 2021 r. Za możliwość jego realizacji w woj. dziękowali m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski i Marek Malinowski, członek zarządu województwa. Zaznaczył on, że BCO, jako jedyna w regionie wysokospecjalistyczna placówka zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych, jest hojnie wspierana przez samorząd województwa.

Marek Malinowski podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat zarząd województwa przeznaczył na wsparcie Centrum środki w wysokości 40 mln zł na wykonanie remontów i zakup specjalistycznej aparatury medycznej.

Obecnie, dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPOWP), realizujemy kilka programów profilaktycznych – dodał marszałek. – Rozpoczęliśmy też dużą inwestycję – budowę Breast Cancer Unit, czyli nowoczesnego centrum leczenia raka piersi – podsumował dodając, iż „ma nadzieję, że te działania poprawią system leczenia pacjentów onkologicznych”.

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *