RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Psiaki z Gminy Jedwabne nie trafią do schroniska w Radysach

Z końcem roku 84 psiaki z gminy Jedwabne (powiat łomżyński) miały zostać przeniesione ze schroniska Sonieczkowo w Żarnowie Pierwszym (powiat augustowski) do schroniska w Radysach (powiat piski). W wyniku protestu wolontariuszy i pracowników zwierzęta zostały w placówce.

Protest rozpoczął się 31 grudnia. Jak tłumaczy Marta Chmielewska, właścicielka Sonieczkowa, tego dnia wygasała umowa pomiędzy schroniskiem a gminą Jedwabne. Psy z Żarnowa miały trafić do większego schroniska w Radysach, które wygrało gminny przetarg:

Jak zwykle na koniec roku zostało wysłane zapytanie ofertowe. Oczywiście znalazł się drugi kontrkandydat, czyli Radysy, które zawsze dają cenę poniżej kosztów utrzymania. No niestety, gmina kierowała się tylko ceną i postanowiła w przeciągu paru godzin przerzucić psy do schroniska Radysy. Gdy jedna z wolontariuszek się o tym dowiedziała, zamieściła post i zaczęła się cała lawina działających i współpracujących z nami organizacji żeby te psy jednak zostały u nas.

Żeby tak się stało konieczny był pewien fortel.

– Na chwilę obecną w schronisku Sonieczkowo nie ma ani jednego psa z Gminy Jedwabne, wszystkie 78 mordek przeszły pod opiekę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oddział Augustów oraz Suwałki, a schronisko Sonieczkowo udostępniło swoje kojce dla tych piesków więc zostaną z nami, ale już jako psy TOZ-u.Psy uratowane, ale TOZ-y w chwili obecnej dwoją się i troją, żeby utrzymać tę gromadę i z tego miejsca bardzo Państwa prosimy o wsparcie, na cito szukamy domów tymczasowych i domów stałych, uruchamiamy również adopcje wirtualne i zorganizowaliśmy zbiórkę dla tych nieszczęśnikówdodaje Chmielewska. 

Jeśli ktoś chce wesprzeć psiaki może skorzystać z tzw. wirtualnej adopcji i przelewać 100 złotych miesięcznie na utrzymanie jednego ze zwierząt.

Placówka wciąż czeka na wyjaśnienia od samorządu Gminy Jedwabne, z którą miała podpisaną umowę ze schroniskiem od czterech lat. 

IAR/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *