RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Zarząd województwa przekazał pieniądze na rozwój e-usług

Mieszkańcy trzynastu gmin z naszego regionu już wkrótce będą mogli załatwić większość spraw urzędowych przez Internet. Zarząd województwa przyznał na ten cel 6 mln 728 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP). 

Projekt będzie realizowany w trzynastu gminach – to Kolno, Krasnopol, Łomża, Milejczyce, Nowe Piekuty, Siemiatycze, Sokółka, Suchowola, Suwałki oraz miasta Bielsk Podlaski, Grajewo i Łomża. Liderem jest województwo podlaskie.

Doprowadzenie Internetu i nauka korzystania z jego dobrodziejstw – to był nasz cel, kiedy rozpoczynaliśmy pracę blisko rok temu. Jednym z elementów tego działania jest właśnie ten projektmówił Stanisław Derehajło.Musimy podążać za nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonującymi we współczesnym świecie, a mieszkańców województwa nauczyć praktycznego wykorzystywania tychże narzędzi – dodał. Marszałek Derehajło podkreślał, że jednym z założeń obecnego zarządu w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego jest upowszechnienie Internetu jako narzędzia ułatwiającego codzienność.  

Projekt obejmie 192 tys. osób w wybranych gminach i umożliwi załatwienie większości spraw urzędowych 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu, bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikacje oferujące e-usługi będą też przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Mieszkańcy gmin biorących udział w projekcie, część spraw załatwią w całości, a inne częściowo. W tej pierwszej grupie jest osiemnaście e-usług. Należą do nich m.in. opłaty i deklaracje podatku leśnego, od nieruchomości, informacja o stanie rozliczeń mieszkańca/ przedsiębiorcy.

Drogą elektroniczną będzie też można uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami za nieruchomości czy złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego. Natomiast kolejne dziewięć e-usług przez Internet będzie można załatwić częściowo. 


Dyrektor Agnieszka Aleksiejczuk informowała, że projekt jest kontynuacją dotychczasowych działań urzędu w zakresie cyfryzacji społeczeństwa.

Stan zaawansowania usług, które planujemy wdrożyć w ramach projektu, czyli załatwianie spraw w całości drogą elektroniczną powoduje, że trudno byłoby to zadanie realizować w skali całego województwa. Dlatego dobraliśmy partnerów i będziemy przecierać szlakimówiła Aleksiejczuk.

Projekt będzie realizowany do 2021 r. 

red. pg/Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − eight =