TwitterFacebook

Podwyżek cen prądu nie będzie. Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku akcyzowym

Senat bez poprawek przyjął ustawę o podatku akcyzowym. Nowelizacja, która ma rekompensować podwyżki cen energii elektrycznej tak, by były niezauważalne dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów, trafi teraz do prezydenta. Wczoraj ustawę przygotowaną przez rząd przyjął Sejm, który w ciągu dnia przeprowadził cały proces legislacyjny wymagany w izbie niższej parlamentu.

Przepisy mają zapobiec podwyżkom cen prądu w przyszłym roku. Nowelizacja, która ma obowiązywać od 1 stycznia, przewiduje obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za megawatogodzinę i obniżenie opłaty przejściowej o 95 procent. Kolejne rozwiązanie to rekompensaty dla firm handlujących energią.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał po głosowaniu, że tempo prac nad przepisami było szybkie, ale tego, jego zdaniem, wymagała sytuacja. – Senatorowie na poprzednim posiedzeniu byli pełni obaw jak będą wyglądały ceny energii w przyszłym roku. Te decyzje, które zapadły, są dobre dla Polek i Polaków, dla Polski, przedsiębiorców i samorządów – powiedział marszałek. Podkreślił, że rozwiązania zawarte w nowelizacji pozwolą w przyszłym roku Polakom stabilnie prowadzić swoje gospodarstwa domowe, a samorządom – swoją politykę oraz realizować inwestycje.

Senator Mieczysław Augustyn z PO zaznaczył, że opozycja miała wątpliwości co do przygotowanych przepisów. – Nie chcieliśmy hamować wysiłków, by nie doszło do podwyżek cen energii elektrycznej dla firm, samorządów i przede wszystkim dla ludności. Uznajemy natomiast, że to, co wydarzyło się w tej sprawie, jest bardzo poważnym i ostatecznym ostrzeżeniem dla rządu – powiedział senator Augustyn.

Za przyjęciem ustawy głosowało 76 senatorów, nikt nie był przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Senat rozpoczął prace nad ustawą wczoraj o godz. 21.30, głosowanie odbyło się po godz. 2.30 w nocy. Przed głosowaniem komisje senackie odrzuciły poprawki zgłoszone przez posłów opozycji i rekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek. Wniosek ten był głosowany w pierwszej kolejności.

IAR/red.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *