TwitterFacebook

„Pola Nadziei” zakwitną w Łomży po raz 5 [FOTO]

Przy Bursie Szkolnej nr 3 w Łomży odbyła się inauguracja akcji społecznej Pola Nadziei 2017/2018. Na skwerze przed bursą posadzono cebulki żonkili. Te są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową i jednocześnie symbolem akcji prowadzonej przez Fundację Pomóż Im, która prowadzi jedyne w województwie dziecięce domowe hospicjum.

Fundacja prowadzi Domowe Hospicjum dla Dzieci. Mali pacjenci przebywają w domu rodzinnym, wśród bliskich, a jednocześnie mają zapewnioną niezbędną aparaturę medyczną, pomoc lekarską, pielęgniarską, socjalną, psychologiczną oraz rehabilitację. Takich hospicjów w kraju jest kilkadziesiąt, ale w województwie podlaskim tylko jedno. Zauważyliśmy brak opieki nad dziećmi, którzy opuszczają szpital, którzy tak naprawdę pozostają sami sobie. Stąd nasz pomysł, abyśmy mogli im w jakiś sposób pomoc – mówi prezes fundacji Arnold Sobolewski. Fundacja koordynuje akcją w województwie podlaskim od 8 lat.

Młodzi ludzie chętnie angażują się w tę akcję. W poprzedniej edycji „Pól Nadziei” wzięło udział ponad tysiąc wolontariuszy. Ci, jak mówi dyrektor fundacji, stanowią o sile tej akcji. Hospicjum bez wolontariatu nie mogłoby spełniać w pełni swoich zadań. Wolontariusze są bardzo ważnym elementem pracy hospicyjnej stąd też właśnie w Polach Nadziei organizujemy kursy dla wolontariuszy i pozyskujemy ich do potrzeb naszych podopiecznych.

Posadzone żonkile, które w pełni zakwitną na wiosnę zostaną spieniężone w różny sposób. Głównym elementem tej kampanii jest zbieranie funduszy, które zostaną przekazane hospicjum. Forma w jaki sposób zostaną pozyskane pieniądze jest dowolna. Mogą one zostać rozdane podczas festynu czy koncertu charytatywnego. O tym już decydują placówki, które biorą udział w tej akcji.

Tak jak w innych miastach sadzimy żonkile przed bursą, szkołami czy przedszkolami. W międzyczasie organizujemy wewnątrz swoich placówek różne akcje charytatywne w celu uzbierania jak największej ilości pieniędzy dla fundacji. Na wiosnę szkoły się spotykają, przeważnie w Venedzie, i organizujemy taką kwestę wspólnie w celu zebrania jak największej sumy pieniędzy. Wtedy uczniowie szkół występują, przygotowują różne artykuły do sprzedaży, wszystko co potrafią przedstawić to próbują wykorzystać w celu jak najlepszej zbiórki pieniężnej – mówi Dorota Grabowska, koordynatorka akcji w Łomży.

W zeszłym roku w całym województwie podlaskim udało się zebrać ponad 208 tysięcy złotych.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *