TwitterFacebook

Polska sto lat kulturą stała. Koncert Joanny Trzepiecińskiej [FOTO]

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości może być świętowane na wiele sposobów. Zwykle organizowane są koncerty pieśni patriotycznych, wieczornice słowno-muzyczne i inne tego typu inicjatywy. Ciekawą odskocznią od wydarzeń o charakterze ściśle patriotycznym był koncert Joanny Trzepiecińskiej, która u boku znakomitego muzyka Bogdana Hołowni zaprezentowała się łomżyńskiej publiczności z repertuarem polskiej piosenki kabaretowej.

Podczas wprowadzenia do koncertu pani Joanna wytłumaczyła publiczności skąd wybór takich, a nie innych piosenek: Chciałabym, żebyśmy zapomnieli na moment o wszystkich politycznych przepychankach, żeby było miło, radośnie, żebyśmy się do siebie uśmiechnęli, nie ważne po której stronie politycznej barykady stoimymówiła Joanna Trzepiecińska.

Cel został osiągnięty – publiczność bawiła się wyśmienicie. A jak ma się to do świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości? W udzielonym Radiu Nadzieja wywiadzie artystka odpowiedziała krótko: Jest wiele sposobów ukazywania doniosłości naszego kraju. Ja jestem za tym, żeby prezentować dorobek najwybitniejszych Polaków, bo przez te sto lat od odzyskania niepodległości, to czym Polska stała w świecie niezależnie od tego czy byliśmy w okresie międzywojennych, czy byliśmy w okresie socjalizmu, czy też po ’89 roku, to kultura. Rządy się zmieniają, opcje które rządzą się zmieniają, natomiast to co świadczy o narodzie, dzięki czemu ten naród w świecie istnieje,  i dzięki czemu w trudnych momentach jest w stanie przetrwać to właśnie kulturadodaje artystka.

9 listopada, w auli Centrum Kultury przy Szkołach katolickich w Łomży wybrzmiały m.in. utwory do tekstów Hemara, Tuwima oraz z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Wypełniona po brzegi widownia długo oklaskiwała pełne ekspresji i okraszone niewybrednym komentarzem wykonania. Artystka otrzymała też kwiaty z rąk młodzieży Miejskiego Domu Kultury w Łomży, w którym przed koncertem poprowadziła warsztaty wokalne. Na scenie wystąpiły także wychowanki MDK w Łomży.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *