RN
TwitterFacebook

Poseł Krynicka uspokaja: likwidacja łóżek w łomżyńskim szpitalu nie jest groźna

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży zlikwidowano co szóste łózko w związku z określonymi przez Ministra Zdrowia wskaźnikami zatrudnienia pielęgniarek. Oznacza to, że z łomżyńskiego szpitala wyrejestrowano 112 łóżek. Poseł Bernadeta Krynicka na dzisiejszej (28.02) konferencji prasowej uspokajała, że ta sytuacja nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na funkcjonowanie szpitala.

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek określające podmiotom leczniczym wymogi zapewnienia określonej liczby pielęgniarek i położnych, zaczęły obowiązywać od początku tego roku. – Wprowadzenie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych zapewni bezpieczeństwo pacjentom, pielęgniarkom i położnym – mówiła poseł Krynicka. Wprowadzenie norm minimalnych wymusza na dyrektorach szpitali ograniczenie liczby łóżek w placówkach. Poseł uspokaja jednak, że likwidowanie łóżek nie oznacza, że pacjent nie będzie mógł skorzystać ze świadczonych usług przez ochronę zdrowia. – Takich sytuacji od 1 stycznia tego roku nie było zgłaszanych w Polsce ani do NFZ, ani do Ministra Zdrowia, że pacjent z powodu braku pielęgniarki czy łózka nie otrzymał świadczenia.

Poseł zaznaczyła, że utrzymywanie pustego łóżka jest nieekonomiczne i powoduje większy dyskomfort pracy pielęgniarki i położnej oraz powoływała się na statystyki, wskazujące, że w Polsce średnie wykorzystanie łózek wynosi 68 procent. – Jeżeli weźmiemy pod uwagę wskaźnik wykorzystywania łóżek łomżyńskiego szpitala, to poniżej 50 procent wykorzystania łóżek dotyczy 7 oddziałów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę od 50 do 55 procent to jest to 5 oddziałów, a pozostałe oddziały, to wykorzystywanie w granicach 67 i 90 procent, a w jednym oddziale rehabilitacyjnym jest to 110 procent – wskazywała Bernadeta Krynicka. Dodała też, że nowe normy zatrudnienia pielęgniarek takich oddziałów jak rehabilitacyjny, psychiatryczny i długoterminowych nie dotyczą.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *