RN
TwitterFacebook

Powiat łomżyński: I Łomżyński Kongres Rolnictwa Ekologicznego

We wtorek, 29 października, w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbył się I Łomżyński Kongres Rolnictwa Ekologicznego. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa eko żywności lokalnych i regionalnych producentów oraz punkt dietetyczny, a także stoisko doradcze Centrum Jakości AgroEko. W Kongresie wziął udział Andrzej Stypułkowski, zastępca prezydenta miasta Łomży.

Kongres został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży w ramach realizacji projektu pt. „NATURA-lnie LOKALNIE – kampania na rzecz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w Powiecie Łomżyńskim”. W jego programie znalazły się między innymi wykłady o żywności ekologicznej i rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce i krajach Unii Europejskiej.

Globalna dostępność produktów żywieniowych wiąże się z powszechnym stosowaniem środków chemicznych, które niestety wpływają znacząco na zdrowie człowieka, wywołując nierzadko choroby i alergie oraz bardzo niepożądane zmiany w środowisku. Nie ulega wątpliwości, że jako konsumenci znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie tylko ze względu na modę, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych wracamy do korzeni, wracamy do naturymówił podczas swojego wystąpienia starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Jak poinformował starosta celem projektu „NATURA-lnie LOKALNIE – kampania na rzecz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w Powiecie Łomżyńskim” było zdobycie, uzupełnienie, ale również rozszerzenie wiedzy, umiejętności fachowych w zakresie rolnictwa ekologicznego i prowadzenia gospodarstwa w systemie gospodarstwa ekologicznego indywidualnych rolników i producentów z terenu Powiatu Łomżyńskiego oraz stworzenie krótkich łańcuchów dostaw, tworzenia sieci współpracy, wdrażania innowacji oraz promocja tych gospodarstw.

tekst i foto: Łukasz Chełchowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *