RN
TwitterFacebook

Powiat łomżyński. Trwa kolejny sanitarny odstrzał dzików w regionie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży wydał rozporządzenie o kolejnym, czwartym już w tym roku, sanitarnym odstrzale dzików. Działania te mają związek z afrykańskim pomorem świń. 

Zgodnie z nim dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich z terenu powiatu łomżyńskiego zobowiązani są do przeprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w łącznej liczbie 32 sztuk i niezwłocznego dostarczenia przez myśliwych tusz odstrzelonych zwierząt w celu pobrania próbki do badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Każde padnięcie dzika ma być zgłoszone do lekarza weterynarii.

Te tusze, które w badaniach będą miały ujemny wynik badania w kierunku ASF, mogą zostać wykorzystane do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego bądź też do utylizacji. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku badania w kierunku ASF tusze przeznaczone są wyłącznie do utylizacji.

Trwający od 1 listopada do 15 grudnia odstrzał będzie prawdopodobnie ostatnim w tym roku, ale niewykluczone są kolejne w przyszłym:

Będziemy patrzeć na rozwój sytuacji epidemiologicznej. Odpowiednie kroki będziemy podejmować na podstawie tego, jak choroba będzie się dalej rozwijaćmówi Magdalena Popielarczyk z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży.

U odstrzelonych do tej pory zwierząt nie stwierdzono występowania afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy Inspektorat Weterynarii zaplanował, że na terenie powiatu łomżyńskiego zostanie odstrzelonych łącznie 122 sztuki dzików.

KT/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *