RN
TwitterFacebook

Powiat łomżyński: Zwierzęta wychodzą pod koła – policja apeluje o ostrożność

Tylko wczoraj (5.12.) na drogach powiatu łomżyńskiego odnotowano trzy zdarzenia z udziałem leśnych zwierząt. Policja apeluje o ostrożność, szczególnie w okolicach lasów. 

Około godziny 17.00 na drodze krajowej 63 na wysokości Wygody, 30 – latek kierujący lancią uderzył w łosia, który wtargnął na jezdnię. Do podobnego zdarzenia doszło o 21.20 w okolicach Bud Czarnockich. Tam 29 – letni kierowca mazdy uderzył w sarnę. Natomiast chwilę po 22.00 w Kalinowie 35 – latek kierujący audi uderzył w błąkającego się po drodze psa. Na szczęście w zdarzeniach tych nie ucierpiała żadna osoba.

Policjanci apelują do kierowców, aby zwolnili i uważnie obserwowali drogę i jej otoczenie, szczególnie wczesnym rankiem oraz w godzinach wieczornych, gdy ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Przypominają też, że podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Zwracajmy uwagę na znaki ostrzegające o zwierzynie. Administratorzy dróg ustawiają je w miejscach, gdzie jej ruch jest zwiększony. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszająmówi st. asp. Ewelina Szlesińska, oficer prasowy łomżyńskiej policji.

Funkcjonariusze zachęcają również do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę „zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych”, dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców.

KMP w Łomży/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *