TwitterFacebook

Rak to nie musi być Twój problem!

Gdy dowiadujesz się, że masz raka, wali ci się cały świat. A wtedy najważniejsze jest mieć wokół siebie ludzi, którzy cię rozumieją, wspierają i pomagają.

Taka idea i cel przyświeca działaniom powstałego w 1993 roku w Łomży Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym.

13 lutego 2017 r. w auli ZSTiONr4 w Łomży odbyły się zajęcia z Barbarą Porwoł – Prezes Stowarzyszenia. Dotyczyły one profilaktyki chorób nowotworowych a głównym ich celem było zwrócenie uwagi na wczesne objawy nowotworów i konieczność korzystania z badań profilaktycznych.

Pani Barbara Porwoł zwróciła uwagę na to, że nowotwory coraz częściej wykrywa się u młodych ludzi, którzy uważają, że problem ich nie dotyczy i bagatelizują objawy. Starała się też odpowiedzieć na pytanie: jak żyć gdy mamy zdiagnozowany nowotwór i co robić by nie walczyć z chorobą samotnie. Podkreślała konieczność udzielania wsparcia takim osobom zwłaszcza w pierwszym okresie leczenia, który jest najtrudniejszy. Mówiła też o tym, co daje siłę w walce z nowotworem i jak ważna jest edukacja prozdrowotna. Przekonywała, że rak to choroba, którą się leczy i to leczy skutecznie ale najważniejsze jest zapobieganie i nie lekceważenie objawów.

Młodzi ludzie biorący udział w spotkaniu otrzymali również materiały dotyczące profilaktyki nowotworów i wyszli ze spotkania z przekonaniem, że rak wcześnie wykryty jest w 100% uleczalny i można z nim wygrać.

Jolanta Chojnowska
materiał nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *