RN
TwitterFacebook

Region. Dzieła młodych podlaskich artystów w marszałkowskim kalendarzu na rok 2020

Dwanaście prac laureatów VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa” zagości w kalendarzu Województwa Podlaskiego na rok 2020. Druk został zaprezentowany wczoraj (14 listopada br.) przez zarząd województwa. 

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa” organizowany jest od siedmiu lat. Po raz pierwszy prace laureatów zostały wydane przez urząd marszałkowski w formie kalendarza.

Promocja regionu

Promujemy te prace w formie kalendarza, bo podobnie jak uczestnikom, ziemia podlaska jest bliska memu sercu i sercu każdego mieszkańca województwa – mówił wicemarszałek Stanisław Derehajło podczas uroczystej prezentacji

Wyraził on zadowolenie, że tak wielu młodych ludzi dostrzega piękno regionu. Przypomniał, że każda praca to kolejny miesiąc, dzięki czemu przez cały rok 2020 będziemy mogli podziwiać dzieła młodych podlaskich artystów zakochanych w podlaskiej ziemi.

Chcemy, by kalendarz trafił poza granice województwa, by była to forma promocji regionu – zapowiedział wicemarszałek Derehajło. 

Okiem laureatów i organizatorów

Obraz przedstawia wiatrak koźlak ze skansenu. Skąd pomysł na udział w konkursie? Moim zdaniem Podlasie jest pięknym miejscem i chciałam zobrazować to, co widać na żywopowiedziała Aleksandra Nosorowska, uczennica SP nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.

Adrianna Mieszkowska, uczennica I LO im Adama Mickiewicza w Białymstoku: – W pracy prezentuję cerkiew w Puchłach, jednak inspiracją była tak naprawdę cerkiew w Koźlikach, gdzie mój dziadek ma domek rodzinny.

W mieniu swego byłego ucznia obecna była Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży.

Praca otwierająca cały kalendarz to podlaskie bociany. Podlasie to ziemia ukochana również przez młodzież, która jest troszeczkę inna, bo z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to jedyna praca w tym kalendarzu zrobiona przez taką osobę – powiedziała dziękując za otwartość podlaską różnorodność, która obecna jest nie tylko w wielokulturowości, ale i otwartości na odmienności.

Nasz konkurs to formy płaskie, ale nagradzamy również formy przestrzenne czyli np. rzeźby, budynki z ziemi podlaskiej, które są warte uwagiprzybliżył idee konkursu dyrektor SP nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku, Bogdan Wróbel. – Od lat nasz konkurs wspiera urząd marszałkowski. W tym roku dodatkowo wydany został dzięki wsparciu samorządu specjalny kalendarz, co tylko podnosi prestiż konkursu.

Podziękował swoim współpracownikom za ogromny pracę, jaką wykonują, by zainteresowane tematyką miłości do regionu dzieci i młodzież, mogły w konkursie uczestniczyć.

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *