RN
TwitterFacebook

Region. Nowe karetki trafią do stacji pogotowia ratunkowego [FOTO]

Ministerstwo Zdrowa podpisało umowę o dofinansowaniu zakupu dziewięciu nowych karetek pogotowia dla Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego na terenie województwa podlaskiego. Trzy z nich trafią do Łomży, Kolna i Grajewa, gdzie zastąpią wysłużone już pojazdy. 

Te najstarsze ambulanse, które tutaj funkcjonują mają już 7 lat i najwyższa pora je wymienić. Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetekmówi Janusz Cieszyński, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Na każdą karetkę wsparcie finansowe wynosi 400 tys. złotych. W tej chwili w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży jest 13 karetek, z czego 12 działa w systemie dwudziestoczterogodzinnym, a jedna od 8 do 20 w Nowogrodzie.

Odkąd tutaj pracuję nie zdarzyło nam się aż takie dofinansowanie na zakup karetek. Do tej pory finansowaliśmy to ze środków własnychwyjaśnia Mikołaj Czajkowski, dyrektor pogotowia w Łomży i dodaje, że cieszy go to wsparcie.

Wymiana karetek jest elementem reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

pg/MZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *