TwitterFacebook

Region. Ostatnie w tym roku szkolenia rotacyjne podlaskich Terytorialsów

W sobotę 14 grudnia rozpoczynają się ostatnie w 2019 roku szkolenia rotacyjne żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą szkolić się poza obiektami wojskowymi, w jednostkach wojskowych oraz na poligonie.

Szkolenia rotacyjne potrwają do niedzieli 15 grudnia. Wezmą w nich udział żołnierze: 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku, 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach, 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży oraz kompanii saperów i kompanii wsparcia.

W Ogrodniczkach (gm. Supraśl) Terytorialsi podczas szkolenia będą wykorzystywać środki pozoracji pola walki (m.in. amunicję ślepą, petardy i granaty dymne). Ćwiczenia odbędą się w oddaleniu od budynków mieszkalnych. Planowany termin szkolenia: sobota i niedziela w godz. 8:00 – 15:30.

W sobotę część szkolenia rotacyjnego poza obiektem wojskowym zrealizują żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty. Żołnierze wykonają marsz z Dobrego Lasu w kierunku Nowogrodu. Ten etap szkolenia odbędzie się bez użycia środków pozoracji. Dalszą część zajęć żołnierze będą realizować na obiekcie wojskowym w Nowogrodzie.

W weekend w Nowogrodzie szkolić się będzie także kompania saperów. Żołnierze użyją do szkolenia na Narwi m.in. łodzie saperskie.

Ostatnie w 2019 roku szkolenie żołnierze z Suwałk przejdą w Bemowie Piskim realizując m.in. strzelania z moździerzy LM-60 na symulatorze Śnieżnik.

Dwudniowe szkolenia rotacyjne są podstawową formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz OT przechodzi minimum 11 tego typu szkoleń w roku. Podczas szkoleń Terytorialsi nabywają kompetencje podwójnego zastosowania – przydatne zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof.

Dzięki współpracy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim po raz pierwszy – do informowania mieszkańców o szkoleniu z użyciem środków pozoracji pola walki poza teren wojskowym – zostanie użyty Regionalny System Ostrzegania.

DWOT/ red.pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *