RN
TwitterFacebook

Region. Samorządowcy chcą wspólnie realizować inwestycje drogowe

Remont drogi Wizna-Jedwabne-Stawiski przy udziale kilku samorządów? O takim pomyśle dyskutowano na ostatnim spotkaniu w łomżyńskim starostwie powiatowym.

Stworzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Fundusz Dróg Samorządowych to znakomity instrument dla samorządów powiatów i gmin, doceniający rolę szlaków komunikacyjnych dla rozwoju gospodarczego i poprawiania jakości życia mieszkańców – mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.Pozostaje jednak nadal problem tzw. wkładu własnego. Nasze powiaty i gminy mają po prostu za mało pieniędzy żeby realizować takie zadania, jak budowa dróg. Są już pierwsze przedsięwzięcia, gdzie samorządy powiatowe i gminne zawierają porozumienia i wspólnie finansują inwestycje drogowe. Chcielibyśmy spróbować dołączyć do tej układanki kolejny element – udział samorządu województwa.

Jak wyjaśniał marszałek Olbryś, gdyby przy inwestycji wartej 20 mln
złotych z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych wysokości “standardowej” (50 – 60 proc.), urząd marszałkowski mógł wyłożyć kolejne 20 – 25 proc. potrzebnych środków, nawet niebogate samorządy niższego szczebla mogłyby sobie poradzić.

W ten sposób mogłaby być zrealizowana np. droga od Wizny w powiecie łomżyńskim przez Jedwabne do Stawisk w powiecie kolneńskim. Liczy ona ponad 26 kilometrów, jest wąska, a miejscami składa się bardziej z dziur niż z asfaltu. Na prawie całej długości ma status drogi powiatowej (z fragmentem drogi wojewódzkiej w granicach Jedwabnego). Jest łącznikiem dwóch dróg krajowych nr 61 (Łomża – Augustów, w niedalekiej przyszłości także ekspresowej S61, Via Baltica)  i 64 (Łomża – Jeżewo), najkrótszym szlakiem z Kolna, Stawisk i Jedwabnego do Białegostoku.   

O możliwościach finansowania remontu drogi rozmawiano właśnie podczas ostatniego spotkania w Starostwie Powiatowym w Łomży. Spotkali się tam starosta Lech Marek Szabłowski, wicemarszałek Marek Olbryś, starosta kolneński Tadeusz Klama, burmistrzowie – Agnieszka Rutkowska ze Stawisk i Adam Niebrzydowski z Jedwabnego, wójt Mariusz Soliwoda z Wizny oraz przedstawiciele powiatowych administracji drogowych z Łomży i Kolna.

Rozmowa w łomżyńskim starostwie nie zakończyła się aprobatą dla wspólnego przedsięwzięcia. Na początek powstanie list intencyjny do skierowany do wszystkich zainteresowanych samorządów i innych instytucji, m.in. do wojewody.

Nie mówimy na razie o umowie czy porozumieniu, bo takiego pomysłu jeszcze nie praktykowaliśmy przyznaje Marek Olbryś, który nazywa inicjatywę “pilotażem”.Chcemy być jednak partnerem w tej próbie. Jeżeli metoda się sprawdzi, zastosujemy ją w całym województwie. Zasadnicza jest odpowiedź na pytanie: czy razem możemy zrobić więcej?

Wrota Podlasia/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 13 =