RN
TwitterFacebook

Region. Stacja pogotowia ratunkowego zyskała trzy nowe karetki [FOTO]

Karetki zasilą pogotowie w Łomży, Kolnie i Grajewie. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo i możliwość szybkiej reakcji zespołów ratownictwa medycznego.

W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży jest 13 karetek, z czego 12 działa w systemie dwudziestoczterogodzinnym, a jedna od 8 do 20 w Nowogrodzie. Pod koniec września 2019 roku podpisano umowę z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie zakupu trzech nowych pojazdów. Na każdy z nich przypadł bon w wysokości 400 tys. złotych i właśnie zostały zrealizowane. WSPR zakupiła pojazdy, a dzisiaj (20.02.) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał zespołom ratowniczym kluczyki.

Radości z wysokiej klasy aut nie kryje Sławomir Szajda, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży:

– To są ambulanse specjalistyczne, które będą niosły pomoc, ratowały życie mieszkańców, mieszkańców rejonu działania pogotowia. Są to mercedesy z wysokiej półki tak, żeby te ambulanse były dobrej jakości i żeby one długo wytrzymały. 

Nowe ambulanse to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiada jednak, że to nie koniec inwestowania w tę i inne stacje pogotowia ratunkowego:

– Nie tylko wymiana ambulansów w tej chwili dotyczy ratownictwa medycznego. Kończymy prace nad ustawą o zawodzie ratownika medycznego i o samorządzie ratowników medycznych. Od 9 lat nie było takiego wzrostu finansowania właśnie zespołów ratownictwa medycznego. W tym roku w budżecie państwa przeznaczyliśmy na to 245 milionów. 

Wymiana karetek jest elementem reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W 2018 roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

pg/BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 6 =