RN
TwitterFacebook

Region. Terytorialsi zakończyli szkolenia rotacyjne [FOTO]

W niedzielę wieczorem zakończyły się ostatnie w 2019 roku szkolenia rotacyjne w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przez weekend szkoliło się blisko 900 żołnierzy. Przy okazji w Nowogrodzie znaleziono niewybuch, który zabrali saperzy. 

Pierwsze szkolenia rotacyjne w 2019 roku rozpoczęły się w sobotę, 12 stycznia. Od tego momentu, aż do 15 grudnia, średnio trzy weekendy w każdym miesiącu były wypełnione szkoleniami podlaskich Terytorialsów.

Szkolenia rotacyjne zwykle odbywają się na terenach jednostek wojskowych, strzelnicach, poligonach oraz coraz częściej w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, czyli na terenach pozawojskowych. W kulminacyjnym momencie, w sierpniu 2019 roku, ćwiczyło ponad 1100 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT. Dla porównania w 2018 roku największe szkolenie rotacyjne zgromadziło w jeden weekend 600 Terytorialsów.

Ostatnie w 2019 roku szkolenia rotacyjne odbyły się m.in. na strzelnicy Zielona, gdzie żołnierze przechodzili egzamin z etapu szkolenia indywidualnego obejmujący m.in. strzelanie, rzut granatem treningowym i medycynę taktyczną. Zajęcia odbyły się także na terenie pozawojskowym – w byłej żwirowni w Ogrodniczkach.

Podczas szkolenia w Nowogrodzie saperzy z 13 batalionu lekkiej piechoty odnaleźli w sobotę granat moździerzowy. Zgodnie z procedurami powiadomiony został patrol rozminowania, który podjął niewybuch. Do czasu przyjazdu patrolu miejsce to zabezpieczali żołnierze łomżyńskiego batalionu.

Żołnierze WOT szkolą się przez okres 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu oraz raz w roku 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Łącznie daje to minimum 36 dni szkolenia w roku.

Najbliższe szkolenia rotacyjne odbędą się w weekend 11-12 stycznia 2020 r.

DWOT/red.pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *