TwitterFacebook

Region. W siedmiu powiatach będą szkolić się terytorialsi

W ten weekend (7-8 września br.) żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą szkolić się poza obiektami wojskowymi w siedmiu powiatach naszego województwa. Szkolenia poza poligonami są domeną formacji OT i służą przygotowaniu żołnierzy do działania w terenie, za który odpowiadają.

W powiecie białostockim szkolenie zaplanowano m.in. na terenie byłej żwirowni w Ogrodniczkach. W wybranych punktach Terytorialsi będą przygotowywać umocnienia obronne. W niedzielę przeprowadzą zajęcia z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki (m.in. amunicji ślepej, petard i granatów dymnych). Ten etap szkolenia odbędzie się z dala od zabudowań mieszkalnych, a na czas użycia amunicji ślepej zastosowane zostaną dodatkowe środki bezpieczeństwa. Szkolenie nie wiąże się jednak z utrudnieniami dla okolicznych mieszkańców.

W powiecie sokólskim szkolenie rotacyjne zrealizuje kompania logistyczna. Zajęcia potrwają nieprzerwanie od soboty do godzin porannych w niedzielę. Żołnierze będą m.in. wykonywać marsz ubezpieczony, doskonalić umiejętności taktyczne oraz bytować w terenie przygodnym.

Szkolenie poza obiektami wojskowymi przejdą też Terytorialsi z 14. batalionu lekkiej piechoty. W sobotę żołnierze mają zaplanowane szkolenie strzeleckie w cywilnym obiekcie w Nowosadach, a następnie będą kontynuować zajęcia w powiatach bielskim i wysokomazowieckim.

Pododdziały 1PBOT stacjonujące w Łomży w niedzielę zamienią koszary na obiekty cywilne. Na fortach w Piątnicy (pow. łomżyński) szkolenie z taktyki zrealizuje kompania saperów, a w rejonie Czerwonego Boru (pow. zambrowski) zajęcia przeprowadzi kompania 13 batalionu lekkiej piechoty.

W najbliższy weekend kolejne kompanie zakończą etap szkolenia specjalistycznego (skupiony na nauce umiejętności wynikających z funkcji pełnionej w pododdziale). Oznacza to, że w październiku na trzecim etapie szkolenie (tzw. zgrywającym) będą już pododdziały ze wszystkich batalionów podległych 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *