RN
TwitterFacebook

Region. Zła jakość powietrza. Lepiej zostać w domu

Nie musisz, nie wychodź i ogranicz wietrzenie pomieszczeń – to komunikaty skierowane do mieszkańców powiatów łomżyńskiego i grajewskiego. Stężenie pyłu CO2 w tych rejonach jest znacznie wyższe od dopuszczalnego, i to już od kilku dni – informuje Katarzyna Cybulska z Regionalnego Oddziału Monitoringu Środowiska.

– Od soboty odnotowujemy wysokie stężenie pyłów zawieszonych na naszych stacjach pomiarowych. W niedzielę na stacji w Łomży został przekroczony poziom informowania, wartość dopuszczalna dla doby została przekroczona o 100 procent. W poniedziałek poziom informowania również został przekroczony na stacji w Łomży, a dodatkowo na stacjach w Augustowie i Grajewie.

Sytuacja dotąd się nie poprawiła. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka:

Taki stan zanieczyszczenia powietrza powodują występujące warunki atmosferyczne, wyżowa pogoda, niskie temperatury powietrza, brak wiatru, a także działalność człowieka, to jest niska emisja z emitorów gospodarstw domowych.

Według prognoz jakość powietrza w regionie powinna poprawić się już niebawem, a to w związku z zapowiadanym ociepleniem.

BB/kp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + five =