RN
TwitterFacebook

Regionalne Obchody Dni Lasu w Łomży [FOTO]

Leśniczy jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej szlachetnych zawodów – mówił Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów w Białymstoku podczas oficjalnej części dzisiejszych, Regionalnych Obchodów Dni Lasu w Łomży, które są uważane także za święto leśników. Oficjalna część obchodów odbyła się w Centrum Kultury przy szkołach katolickich, a poprzedziła ją msza św. w Łomżyńskiej Katedrze. Do Łomży przyjechało z tej okazji około 400 osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się leśnicy, parlamentarzyści, władze rządowe i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz minister środowiska Jan Szyszko.

Co roku każde nadleśnictwo gości leśników z danej dyrekcji. To ludzi jednoczy i daje siłę do pracy – mówi Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W tym roku leśnicy z całego województwa podlaskiego spotkali się w Łomży. Jest to dla nas wyróżnienie i zaszczyt, że możemy zebrać leśników z całego województwa podlaskiego tutaj u nas. Pokazać jak tutaj żyjemy i podziękować wszystkim naszym kolegom za całoroczną pracę, za ich trud i służbę dla lasów polskich. Jest to dla nas szczególny dzień – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża, Dariusz Godlewski.

Las to coś więcej niż tylko element krajobrazu kraju

Podczas homilii, ks. bp Janusz Stepnowski podkreślił, że las stanowi nie tylko element krajobrazu dla naszego kraju, ale jest również jest częścią jego historii.  Na terenach leśnych leżą nie raz zabytki, starożytne dwory, kościoły, kaplice czy miejsca gdzie zostali pochowani po powstaniu styczniowym powstańcy, miejsca kaźni z czasów II wojny światowej czy miejsca potyczek z czasów I wojny światowej. To nie tylko drzewa, ale las to też nasza Polska historia, która jest wpleciona w krajobraz leśny. Biskup mówił również, że las jest także elementem rozwoju i gospodarki. Twierdzi, że z lasu żyją nie tylko leśnicy, gdyż jest wiele firm, które istnieją dzięki temu, że w kraju są lasy co jest gwarancją pracy dla wielu ludzi.

Puszcza Białowieska sercem leśnictwa

Minister Środowiska Jan Szyszko przybył na obchody prosto z Białowieży gdzie przez dwa dni odbywało się spotkanie przedstawicieli ministerstwa środowiska z delegatami Korpusu Dyplomatycznego. Polska została obrażana przez wielu ludzi, myślę, że z powodu niewiedzy i nierozumienia zasobów przyrodniczych. W związku z tym poinformowaliśmy cały świat o tym co się stało w puszczy i w jaki sposób rozpoczęliśmy inwentaryzację i jaki jest proces naprawczy puszczy. Minister Szyszko przyznał, że Puszcza Białowieska jest sercem leśnictwa i jest powodem do dumy dla Polskiego leśnictwa. Te lasy są stworzone ręką człowieka, to jest wielkie dziedzictwo kulturowo – przyrodnicze miejscowej ludności jak również miejscowego i polskiego leśnictwa.

Minister zaznacza jednak, że przez nierozsądne decyzje polityczne poprzedniego rządu doprowadzono do chorób starczych tych drzewostanów. Jak twierdzi minister środowiska, stało się tak gdyż zabroniono użytkowania tych zasobów przyrodniczych w duchu równoważonego rozwoju. Przestano je użytkować i zabroniono wycinania tych drzewostanów, które się starzały. Doszliśmy do sytuacji takiej, że na terenie Puszczy Białowieskiej w trzech nadleśnictwach gospodarczych zamarło już parę milionów drzew o masie ponad 4 mln metrów sześciennych i wartości w takim układzie około 1 mld. zl. (…) Obowiązkiem Polski jest uruchomić proces naprawy i ten proces został już uruchomiony, ale spotkał się z sprzeciwem tych, którzy łamiąc prawo, nie konsultując tego z lokalną społecznością, wpisali puszczę na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Wpisanie na tę listę oznacza, że jak już coś się uzna za dziedzictwo przyrodnicze to nie można już tam nic robić i trzeba poddawać to naturalnym procesom. Jak twierdzi minister Szyszko, naturalne procesy w tym przypadku to zniszczenie tego co do tej pory zrobił człowiek w Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo zeszłego roku przeprowadziło pełną inwentaryzację całej Puszczy Białowieskiej i rozpoczęło proces naprawczy. 1/3 puszczy zostaje pozostawia bez zmian, ale 2/3 podlega procesowi naprawy.

Odznaczenia i wyróżnienia

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz ochrony przyrody Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Marek Edmund Mądrzak, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk oraz Józef Wiesław Komarewski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka. Przyznane zostały również złote oraz srebrne medale za długoletnią służbę. Minister Środowiska nadał Odznaki Honorowe „Za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Odznakę otrzymał Zenon Białobrzeski, wójt Gminy Zbójna oraz Marek Mackiewicz, starszy specjalista Służby Leśnej, Nadleśnictwo Hajnówka. Zostały także przyznane Kordelasy Leśnika Polskiego dla wyróżnionych przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzeja Nowaka za szczególne zasługi dla lasów państwowych i gospodarki leśnej. Natomiast Grupa Ratownicza Nadzieja, otrzymała kluczyki do samochodu ratowniczego kupionego przez Lasy Państwowe.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 1 =