TwitterFacebook

„Roman Dmowski wyzwoliciel Polski” [FOTO]

W Drozdowie i Łomży obchodzono ogólnopolskie uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 79. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego. Te rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny i śp. Romana Dmowskiego w Drozdowie, następnie samorządowcy, parlamentarzyści, funkcjonariusze służb mundurowych i przedstawiciele różnych grup i stowarzyszeń złożyli wiązanki i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego. Później uroczystości przeniosły się do Łomży gdzie w auli Szkół Katolickich goście mogli wysłuchać między innymi wykładu senatora Jana Żaryna o Romanie Dmowskim.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do tego, aby w szczególny sposób upamiętnić tych Polaków, którzy swoją pracą się do tego przyczynili. Jednym z twórców polskiej niepodległości był Roman Dmowski – polityk, dyplomata, ideolog, który był między innymi twórcą największej armii polskiej, walczącej o niepodległość w czasie I wojny światowej, z której powstało Wojsko Polskie.

Podpis Romana Dmowskiego widnieje pod Traktatem Wersalskim, podpisanym w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu, który przywrócił Polskę na mapy polityczne świata po 123 latach zaborów. Ten, jak mówi senator Jan Żaryn, był niewątpliwym zwycięstwem Polski. Byliśmy nie tylko niepodległym i odrodzonym państwem po 123 latach niewoli, ale także współtworzyliśmy jako zwycięzcy ład pokojowy czyli Traktat Wersalski. Nie był on nam narzucony, ale byliśmy jego współtwórcami. I to się Polsce niewątpliwe należało.

Miejsce uroczystości zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż to właśnie w Drozdowie w dworku rodziny Lutosławskich Roman Dmowski spędził ostatnie miesiące swojego życia gdzie zmarł dokładnie 79 lat temu.

Bartosz Święciński

2 kommentarze

  1. md Odpowiedz

    A z Młodzieżowej Rady Miasta Łomży nie było delegacji w Drozdowie? 😉

    1. obserwator Odpowiedz

      Oni wolą wysylac listy z Amnesty internetional NT. łamania praworządności w Polsce. Tacy młodz a już wchodzą w trybiki fałszywej do szpiku kostnej opozycji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *