TwitterFacebook

Ruszyła kwalifikacja wojskowa rejonu łomżyńskiego

Blisko dwa tysiące młodych mężczyzn stanie w tym roku przed komisją kwalifikacyjną Wojskowej Komendy Uzupełnień rejonu łomżyńskiego.

Ci ludzie, którzy zostali wezwani na kwalifikacje, zostaną poddani badaniom lekarskim aby określić zdolność zdrowia do pełnienia służby wojskowej. Następnym elementem jest założenie ewidencji wojskowej – mówi major Marek Dziemiańczuk.

Takich osób, którzy otrzymują kategorię „A”, czyli najwyższą, jest coraz więcej.

Zauważyłam, że ogólny stan zdrowia z roku na rok poprawia się. W tym roku właściwie chyba ponad 90 procent osób dostało kategorię „A” – mówi dr Alicja Żebrowska, lekarz komisji kwalifikacyjnej.

Posiadanie książeczki wojskowej i kategorii „A” daje możliwość podjęcia nauki w szkołach wyższych o profilu wojskowym. Na chętnych czekają też wojska obrony terytorialnej.

W czasie kwalifikacji wojskowej zadajemy pytania przybyłym, czy chcieliby wstąpić w szeregi wojsk obrony terytorialnej. I w tej chwili no wiele osób już mamy chętnych – dodaje major Marek Dziemiańczuk.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łomży kwalifikacje wojskowe będzie prowadziła do 24 kwietnia, a komisje pojawią się również w Kolnie i Grajewie.

MK / MU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *