RN
TwitterFacebook

Rzecznik PiS A. Czerwińska – prawdopodobnie dziś decyzja ws. posłów PiS, którzy nie poparli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że prawdopodobnie jeszcze dziś (18.09.) zostanie podjęta decyzja w sprawie posłów PiS, którzy nie poparli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Głosowanie nad wspomnianą ustawą poprzedziło spotkanie posłów PiS, podczas którego prezes partii Jarosław Kaczyński zarządził dyscyplinę partyjną. Jednocześnie nakreślił konsekwencje, jakie będą wiązały się z jej złamaniem.

Anita Czerwińska powiedziała, że posłowie, którzy zagłosowali “przeciw”, wstrzymali się od głosu lub nie wzięli udziału w głosowaniu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności na podstawie statutu partii. Podkreśla, że posłowie mieli świadomość konsekwencji. Zaznacza, że dotyczy to posłów, którzy są członkami PiS.

Wspomniane konsekwencje to między innymi zawieszenia posłów w prawach członka partii czy utrata przez nich funkcji partyjnych, na przykład w okręgach.

W nocy Sejm uchwalił nowelizację, która zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Ustawę poparło 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 się wstrzymało. Mimo dyscypliny klubowej zarządzonej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przeciw było 38 posłów klubu parlamentarnego PiS, między innymi wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Wśród posłów należących do PiS, którzy zagłosowali “przeciw” byli między między innymi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk czy łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski, który zapowiedział, że niezależnie od konsekwencji ponownie zagłosuje przeciwko ustawie. 

Od głosu wstrzymało się natomiast 15 przedstawicieli drugiego z koalicjantów PiS, czyli Porozumienia.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three + 1 =