TwitterFacebook

Skutki nawałnicy w powiecie łomżyńskim [AKTUALIZACJA]

W wyniku nawałnic, które w czwartek (21.06) wieczorem przeszły nad Polską, rannych zostało 10 osób, w tym jeden strażak. Nawałnice wyrządziły duże szkody także w powiecie łomżyńskim.

Strażacy interweniowali między innymi w Łomży, Jeziorku, Jedwabnem, Śniadowie i Drozdowie. W wyniku silnie wiejącego wiatru uszkodzonych zostało kilkanaście budynków.

W Wierzbowie w gminie Śniadowo zawaliła się stodoła, w której przetrzymywane były cielęta. Jedenastu sztuk nie udało się uratować. Jak poinformował nas dziś rano wójt gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski, specjalnie powołana komisja rozpoczęła już szacowanie szkód w poszkodowanych gospodarstwach. – Mamy zgłoszenie, póki co, uszkodzenia w dwóch budynkach mieszkalnych. Budynki te, według informacji strażaków nadają się do zamieszkania, lecz jest uszkodzona część pokrycia dachowego. Także uszkodzonych jest pięć budynków gospodarczych, w pięciu różnych gospodarstwach, na terenie sołectw Wierzbowo – powiedział Rafał Pstrągowski.

Brygadier Grzegorz Wilczyński, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży poinformował, że strażacy w powiecie łomżyńskim wczoraj i dziś interweniowali w sumie 46 razy. – Głównie były to powalone drzewa lub konary drzew na drodze, ale znajdowały się w tych zdarzeniach również interwencje przy uszkodzonych budynkach, w ilości dziesięciu sztuk, reszta to są drzewa pochylone lub zerwane linie energetyczne – powiedział.

Rzecznik prasowy komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do północy strażacy w całej Polsce interweniowali prawie 4400 razy, usuwając skutki burz. Najwięcej pracy było na Mazowszu, gdzie funkcjonariusze wyjeżdżali 1500 razy, a także w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Wichura uszkodziła dachy na prawie 300 budynkach, w tym 180 domach mieszkalnych. Strażacy zabezpieczyli wszystkie te budynki. Funkcjonariusze usuwali też tysiące połamanych drzew, które blokowały ulice, drogi i szlaki kolejowe.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wieczorem bez prądu było około 331 tysięcy odbiorców. Najwięcej w województwach: mazowieckim – 244 tysiące, łódzkim – 31 tysięcy, kujawsko-pomorskim – ponad 20,5 tysiąca i w podlaskim – 17,5 tysiąca.

IAR/MW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *