TwitterFacebook

Służby w Łomży przeciwko agresji i brawurze na drogach [VIDEO]

Każdego dnia przedstawiciele służb wyjeżdżają do zdarzeń na drogach, aby pomagać i ratować ludzkie życie. Część z tych zdarzeń powodowana jest przez brawurowe i ryzykowne zachowania drogowe. Wspólna, wakacyjna kampania społeczna pod nazwą „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach” prowadzona przez łomżyńskich policjantów, strażaków i ratowników medycznych ma na celu poprawę bezpieczeństwa i przeciwdziałanie wypadkom poprzez zwrócenie uwagi na szeroko rozumianą kulturę jazdy.

Dziś (21.06) rano na briefingu prasowym zorganizowanym w budynku Komendy Miejskiej Policji w Łomży, zainaugurowana została wakacyjna kampania społeczna związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym pod nazwą „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach”. Do wspólnych działań, „ramię w ramię” stanęli łomżyńscy policjanci, ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodzie. 

Służby, które każdego dnia niosą pomoc uczestnikom zdarzeń drogowych, niejednokrotnie w swojej pracy spotykają się z przejawami agresji drogowej czy tragicznymi skutkami lekceważenia przepisów drogowych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Dlatego właśnie podczas wakacyjnych podróży, wspólnie chcą zapobiegać takim zachowaniom oraz propagować pozytywne postawy za kierownicą.

Na spotkaniu z przedstawicielami mediów, wyświetlono tematyczny spot filmowy, który zrealizowany został na potrzeby działań. Zaprezentowano także mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – zainicjowaną przez Komendę Główną Policji. 

Zaplanowane w okresie wakacyjnym działania w ramach kampanii, będą miały charakter profilaktyczno – edukacyjny i kierowane będą do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ich celem jest przeciwdziałanie brawurze, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na szeroko rozumianą kulturę jazdy po naszych drogach. Na spotkaniu wyświetlono spot filmowy, który zrealizowany został na potrzeby działań edukacyjnych. Zaprezentowano także mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – zainicjowaną przez Komendę Główną Policji.

Pamiętajmy! Na drodze nie ma miejsca na złość, gniew i agresję. Nie ma też miejsca na lekceważenie, łamanie zasad ruchu drogowego. Na drodze liczy się odpowiedzialna jazda, a przestrzeganie obowiązujących przepisów jest fundamentem bezpieczeństwa nas wszystkich.

Dlatego:

– Bądź zawsze trzeźwym uczestnikiem ruchu drogowego;

– Za kierownicę siadaj wypoczęty i spokojny. Stan psychofizyczny ma wpływ jazdę, a rozdrażnienie może sprzyjać narastaniu gniewu i złości;

– Nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Przed podróżą dokładnie zaplanuj jej czas i przebieg. Pośpiech może powodować podejmowanie ryzykownych decyzji, które często kończą się tragicznie;

– Nie zajeżdżaj nikomu drogi i nie lekceważ innych na drodze – to przejaw agresji drogowej.

– Agresja rodzi agresję, nie prowokuj i nie daj się sprowokować do agresywnego zachowania;

– Bacznie obserwuj i przewiduj sytuację na drodze. Miejscami musisz liczyć się z utrudnieniami w ruchu. W takiej samej sytuacji będą przecież kierowcy tuż obok, dlatego oczekuj spokojnie na możliwość dalszej jazdy.

– Nie przeceniaj siebie ani możliwości swojego samochodu, nie udowadniaj nikomu, że jesteś najważniejszy, lepszy;

– Reaguj właściwie, gdy jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, nagranie wideo nie jest wtedy najważniejsze;

– Sygnalizuj wyraźnie swoje zamiary – daj szansę innym na właściwą i bezpieczną reakcję;

– Utrzymuj bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego – jazda „na zderzak” jest przejawem agresji drogowej;

– Bądź zawsze czujny i ułatwiaj przejazd pojazdom uprzywilejowanym, które jadą pomagać i ratować czyjeś życie;

– Nie oślepiaj innych swoimi światłami – stosuj je zgodnie z przeznaczeniem i zadbaj o ich właściwy stan techniczny;

– Tam, gdzie liczba pasów ruchu zmniejsza się, stosuj zasadę „jazdy na suwak” – nie zmuszaj innych do zatrzymania pojazdu;

– Zwróć uwagę innemu kierowcy o niesprawności jego pojazdu – może o niej nie wiedzieć;

– Pomóż kierowcy, który ma awarię i udziel informacji, jeżeli widzisz, że ktoś jej potrzebuje;

– Usuń zauważoną na jezdni przeszkodę lub powiadom o niej odpowiednie służby;

– Nie parkuj nigdy na drodze pożarowej – utrudniasz dostęp do miejsca służbom ratowniczym;

– Nie zajmuj więcej miejsc na parkingu niż musisz;

– Na drodze traktuj innych tak jak chcesz, aby Ciebie traktowano;

– Podziękuj użytkownikowi drogi, który ułatwił Ci wyjście z trudnej sytuacji lub był wobec Ciebie uprzejmy;

– Uśmiechnij się, życzliwość wobec innych jest wzajemnym ułatwianiem sobie życia;

Przypominamy, że na stronach internetowych wszystkich komend Policji pod banerami oznaczonymi hasłem: ”STOP agresji drogowej widziałeś – poinformuj” od wielu lat funkcjonują elektroniczne skrzynki pocztowe, gdzie można przesyłać sygnały o rażących naruszeniach przepisów ruchu drogowego na terenie województwa podlaskiego.

Kampania społeczna „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drodze” objęta została patronatem medialnym Polskiego Radia Białystok.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej.

KMP w Łomży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *