RN
TwitterFacebook

Smog. Zła jakość powietrza w miejscowościach w północno-wschodniej i centralnej Polsce

Jakość powietrza jest zła w wielu miejscach w Polsce, szczególnie w północno-wschodniej i centralnej części kraju. W Łomży stacja pomiaru przy ulicy Sikorskiego wskazuje dostateczną jakość powietrza. 

“Najwyższe stężenia zanieczyszczeń są rejestrowane w Kościerzynie, w Biskupcu oraz Bydgoszczy” – przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Wojciech Laska.

Przekroczone są normy stężenia pyłów, szczególnie PM10, w niektórych dużych miastach jak Warszawa czy Gdańsk.

Wojciech Laska wyjaśnia, że wysokie stężenia pyłu zawieszonego są wynikiem warunków meteorologicznych – przede wszystkim słaby wiatr oraz zamglenia. Wojciech Laska dodaje, że przed południem dużo zanieczyszczeń było w powietrzu w dużych miastach w różnych częściach Polski, między innymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Lublinie, Opolu i w Zielonej Górze.

W Warszawie obowiązuje pomarańczowy alert w związku z jakością powietrza.

W komunikacie urzędu miasta napisano, że “na obszarze całego województwa mazowieckiego, tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10”, który wynosi 100 mikrogramów na metr sześcienny.

W Łomży stacja pomiaru przy ul. Sikorskiego 48/94 pokazuje, że stan powietrza jest dostateczny. Poziom NO2 wynosi 30.9 µg/m3, a PM10: 91.2 µg/m3.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 1 =