RN
TwitterFacebook

Społeczność Szkół Katolickich w Łomży dziękowała Bogu za kończący się rok szkolny [FOTO]

W łomżyńskiej katedrze pod przewodnictwem bp Tadeusza Bronakowskiego, społeczność Szkół Katolickich im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży,  podczas uroczystej Mszy św. dziękowała Panu Bogu za kończący się rok szkolny, oraz prosiła o błogosławieństwo na czas wakacji.

W homilii bp Bronakowski, podkreślił, że kończący się rok szkolny przebiegał w szczególnych okolicznościach.

W tym roku przeżywamy setną rocznice objawień fatimskich.Papież Jan Paweł II po zamachu na swoje życie 13 maja 1982 r. odwiedzając Fatimę powiedział: Orędzie fatimskie odczytuję z drżeniem serca, bo wiedzę jak wiele społeczeństw, jak wielu chrześcijan poszło w kierunku przeciwnym niż ten, który wskazywało orędzie Pani z Fatimy. Siostra Łucja w jednym z listów napisała, że współczesny świat bardziej zasługuje na karę niż Sodoma czy Gomora, bardziej zasługuje na potop niż pokolenie Noego. Wydaje się, że najlepiej na przesłanie Fatimy odpowiedziały fatimskie dzieci. To one zatem powinny nas nauczyć, udzielenia odpowiedniej odpowiedzi na fatimskie orędzie –  mówił bp Tadeusz Bronakowski.

Dalej zwracając się do zgromadzonej młodzieży, oraz nauczycieli wskazał w czym konkretnie możemy naśladować troje pastuszków, którym objawiła się Maryja.

Można powiedzieć, że zbyt daleko nam do nich, bo przecież one widziały Maryję, one są święte, ale przecież dzieci zostały świętymi nie dlatego, że widziały Maryję, ale dlatego, że z tak wielką gorliwością odpowiedziały na wezwanie z nieba. Przed objawieniami ich życie wcale nie było tak bardzo wyjątkowe. Dzieci z Fatimy zatem uczą nas, abyśmy cokolwiek Bóg nam zsyła umieli wykorzystać nadając temu zbawczy sens, ofiarując to Bogu jako wynagrodzenie za grzechy. W ten sposób przyczyniamy się do ratowania świata. Te dzieci uczą nas także modlitwy, szczególnie różańcowej, a także zwracają uwagę na życie sakramentalne, na spowiedź na komunię św. – zauważa bp Tadeusz.

Kontynuując bp Tadeusz Bronakowski ponownie odniósł się do Papieża Jana Pawła II i do gestu jaki uczynił odwiedzając Fatimę po zamachu na swoje życie.

Papież wdzięczny Maryi za uratowanie życia, pozostawił wtedy tam w Fatimie swój pastorał i powiedział: Mój pontyfikat zakończył się 13 maja 1981r. teraz rozpoczął się pontyfikat Maryi. A może i w naszym życiu kochani, powinien być taki moment z racji fatimskiego jubileuszu i z racji zakończenia roku, w którym pragniemy zamknąć jakiś etap naszego życia i rozpocząć nowy, nacechowany szczególną czcią i miłością do Niepokalanej Dziewicy Maryi, szczególną czcią i miłością do Pana Boga. Może i w naszym życiu trzeba zamknąć jakiś etap, który nie był dobry i rozpocząć nowy i pójść za Chrystusem i być mu wierny – mówił delegat bp ds szkół katolickich w Łomży. 

Bp. Tadeusz podkreślił także, że w dobiegającym końca roku szkolnym, nasza uwaga była zwrócona na św.  Brata Alberta Chmielewskiego.

Pokazała nam on, jak bardzo prawda o zmartwychwstaniu może napełniać nasze życie miłosierdziem. Św. Brat Albert był wielkim patriotą, był artystą, porzucił jednak sztukę, karierę i sławę, aby duszę swoją oddać Bogu i bliźnim, nie zatrzymując nic dla siebie. To on wypełnił w swoim życiu słowa, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole, i z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny. Te słowa są kierowane także i do nas wszystkich i my możemy być dobrzy jak chleb dla innych ludzi, możemy dzielić się swoim czasem swoimi zdolnościami, talentami, swoją pomocą –  mówił bp Tadeusz.

Kończą bp Tadeusz Bronakowski zwrócił się z podziękowaniami za trud włożony w pracę w dobiegającym końca roku szkolnym. Dziękował dyrekcji za troskę o godne wypełnianie misji jaką jest budowanie życia uczniów według Ewangelii. Dziękował nauczycielom i wychowawcom za podjęty trud pedagogiczny. Na nadchodzące wakacje bp Bronakowski życzył, aby był to czas nie tylko regeneracji sił, ale czas namysłu nad własną rolę w służbie szkole katolickiej. Na koniec biskup zwrócił się do uczniów, dziękował za włożony trud w zdobywanie edukacji, zaprosił ich też do zastanowienia się czy włożyli wszystkie swoje siły w to, aby być coraz lepszym i szlachetniejszym człowiekiem.

AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *