TwitterFacebook

Spotkanie przy kawie, herbacie i czekoladzie… z Jackiem Kurkiem

„Księga herbaty” i „kantata o kawie”, tak tajemniczo zatytułował swój wykład dr Jacek Kurek, wygłoszony w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Była to okraszona muzyką i przeźroczami refleksja, a właściwie swoista medytacja nad kulturową obecnością kawy, herbaty i czekolady oraz znaczeniem codziennych, małych rytuałów, stanowiących o wartości życia. Ta, otwierająca horyzonty interdyscyplinarna propozycja została wysłuchana przez uczniów szkoły gościnnej, w której nie brakuje miejsca dla nikogo, kto przychodzi z życzliwym słowem i z troską pochyla się nad młodym pokoleniem.

Wykład był rzeczywistym spotkaniem, pozostawiającym dobry trwały ślad, a także pochwałą łączenia sztuki i nauki, afirmacją roztropnie realizowanej edukacji, która wykracza daleko poza ścisłe kryteria profili szkół i klas i w której emocje nie są mniej ważne niż wiedza.

foto i tekst: Emilian Kudyba

dr Jacek Kurek – historyk, kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury, miłośnik muzyki i malarstwa, pedagog, kustosz z Muzeum w Chorzowie. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Interesuje się kulturą i dziejami Polski, Śląska, Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką wieków od XIX- XXI. Autor lub współautor kilkunastu książek i przeszło 250 artykułów, redaktor lub współredaktor kilkunastu tomów prac zbiorowych. Miano „naukowca niezwykłego” zyskał sobie dzięki jedynemu w swoim rodzaju sposobowi prowadzenia zajęć – nauczaniu poprzez zachwyt, Z zachwytem, z którego uczynił sobie podstawowy sposób dialogu z Drugim Człowiekiem, oraz pasją, w przestrzeni oświetlonej jedynie płomieniem świec, przez obrazy, muzykę i literaturę, przez kolory i zapachy opowiada o powiązaniach historii z kulturą i sztuką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *